Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 30.06.2018, 18:07
neisen neisen isimli Üye şuanda  online konumundadır
 
Üyelik tarihi: 26.12.2017
Mesajlar: 38
Konular: 3
Adı geçen: 7 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Steemit oylama ile ilgili sorular ve yardımcı eklentiler

Oylama gücü nedir?(Voting Power)
Oylama gücü oyunlardaki mana veya enerji gibidir. Nasıl oyunlarda her büyü veya güç kullanıldığında belli miktar enerji tükeniyorsa steemitde de her oy kullanıldığında oylama gücü %2 kadar azalmaktadır. %100 ile başlayan oylama gücü her upvote yapıldığında %2 düşer. Oylama güzü azaldıkça verilen oyun değeri de azalmaktadır. Oylama gücü her gün %20 kadar yenilenir.
Oylama gücü azalmadan ne kadar oy kullanılabilir ?
Verilen oyun %100 olması durumunda toplam oylama gücünden %2 eksilir.Günlük 10 oydan daha fazla kullanılabilir ancak her oy kullanıldığında oyun değeri azalmaktadır. Ayrıca oylama gücü ne kadar tüketilirse tekrar yenilenmesi o kadar uzun sürecektir.
Oy ağırlığının %100’ünden daha az oy kullanılabilir mi?
Yeni üyeler oy ağırlığının tamamını kullanabilmektedir. Burada %100 ile kastedilen miktar,her oy kullanımında düşen %2 ‘ lik oylama gücünün tamamını kullanmaktır. Yani eğer bir kullanıcının toplam oy verme gücüne %100 dersek her oy verişinde bu güçten maksimum %2 düşer. Eğer kullanıcı oy ağırlığının %50 olarak seçerse oy verdiğinde toplam oylama gücünden %1 düşecektir. Yani kullanıcının oy hakkını belirten yüzdeye oylama gücü, bu güçten oy başına yüzdelik olarak ne kadar eksileceğini belirleyen orana ise oy ağırlığı diyebiliriz.
Hesabıda 500 Steem Power ve daha fazlası olan kullanıcılar için oy ağırlığını belirleyebilecekleri bir slider belirir. Kullanıcılar bu slider yardımıyla %1 ile %100 arasında oy ağırlığı kullanabilirler.


Oylama gücüne nereden bakılabilir ?
Oylama gücü steemit dışındaki üçüncü parti araçlar tarafından kontrol edilebilir. Bu araçlardan birtanesi şudur : https://steemd.com/@youraccount
“Youraccout” yazan bölüme kullanıcı adınızı yazarak kendi oylama gücünüze bakabilirsiniz.


Katılımcılarla yazar arasında kime ne kadar katılım ödülü gideceği neye göre belirlenir ?
Belirli durumlara göre belirli yüzdeliklerle bu paylaşım sabittir.Yazının toplam kazancının %75’i her koşulda yazara gider.Kalan %25 ise katılımcılar ve yazar arasında süreye bağlı olarak paylaştırılır.
• Eğer yazıdan hemen sonra oy atılmışsa oyun katılım bedelinin tamamı yazara verilir.
• 3. Dakikadan sonra yazara giden miktar oyun bedelinin %90 ‘ı katılımcılara ise %10’u olur.
• 15. Dakikada bu 50/50 olur
• 27. Dakikada %10 yazara %90 katılımcılara gider.
• 30 dakikadan sonra tamamı katılımcılara gider.
Yazılara oy vererek para kazanılabilir mi?
Evet yazılara oy vererek ve yorum yazarak katılımcı olunabilir ve para kazanılabilir.
Oylarım neden kazandırmıyor ?
Oyların kazandıracağı ödüller oy kullanan kullanıcıların SP(Steem Power) miktarlarıyla doğru orantılıdır. SP miktarı yüksek bir hesaptan kullanılan oyun kazancı SP miktarı düşün 100 kullanıcının oyundan daha fazla kazanç getirebilir.
Yeni kullanıcıların oyları kazanç sağlamasa da atılan oy miktarını arttırdığı için diğer kullanıcılarda psikolojik olarak olumlu etki bırakmaktadır.
Oyların kazandırdığı miktarı arttırmanın bir yolu var mı?
Oyların kazandırdığı miktarlar SP miktarına bağlı olduğu için SP kullanıcıların SP miktarı arttıkça attıkları oyların kazançları da artacaktır.Steem Power yazıların ödülleriyle kazanılabilir,parayla satın alınıp arttırılabilir veya kiralanabilir.SP miktarına göre oy oranı https://www.steemnow.com/upvotecalc.html sitesinden hesaplanabilir. Ayrıca kullanıcılar
https://www.steemnow.com/@kullaniciadi linkinden kendi oylarının değerine,oy güçlerine ve diğer etkinliklerine bakabilirler.


Steem More Info Chrome Eklentisi
Bu eklenti şimdiye kadar sayılan üçüncü parti sitelerin yaptıkları tüm işlemleri tek başına yapabilen bir chrome eklentisidir. Bu eklenti yardımıyla herhangi bir kullanıcının bir yazıya verdiği oyun değerini,oy gücünü,oyunun ağırlığını ve değerini görebilirsiniz. Ayrıca kullanıcının o gün içinde kaç kere oy verdiğini, kaç tane oy aldığını da görebilirsiniz. Ayrıca steemit ana sayfası üzerinde de belli görsel düzenlemeler sunan bu eklenti yazı yazarken ve okurken de kolaylıklar sunuyor. Steemit ile ilgilenenlere büyük kolaylıklar sağlayan bu eklentiyle ilgili daaha detaylı bilgi almak için bu yazıya bakabilirsiniz : https://steemit.com/steemdev/@armand...efox-extension
__________________
Doge : DDC4BUdDvodsnwzdQw8bn5X1bEAX1Qxj3v
Alıntı ile Cevapla