Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 11.12.2017, 21:21
brainstorming - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
brainstorming brainstorming isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üyelik tarihi: 11.12.2017
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 11
Konular: 9
Adı geçen: 0 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Bitcoin Dünyasında Dolandırıcılıktan Nasıl Uzak Dururum?

Bitcoin ve diğer kripto paraların hayatımıza sunduğu bir çok olumlu yeniliklerle birlikte, bu zamana kadar oldukça fazla dolandırıcılık olayının yaşandığını görüyoruz. Sistemdeki kullanıcıları direkt etkileyen bu tür olumsuz durumlar, dolaylı olarak da tüm ekosistemi etkilemektedir.
Pump-Dump olayları, hileli exchange siteleri, sahte bulut madencilik şirketleri, güvenlik sorunları ve iflaslar sürekli duyduğumuz ve bir türlü önlenemeyen dolandırıcılık hikayeleridir.

Yazımızda okurlarımızın bu tür bir olayla karşılaşmaması için alabileceği kişisel önlemlerden bahsedeceğiz.

Şirket rezervlerinin denetlenip denetlenmediğine bakın: Exchange veya madencilik yapan ya da kripto para bankası şeklinde hizmet veren tüm şirketlerin Bitcoin rezervlerinin kullanıcılara açık olması önemli bir güven sağlama yöntemidir. Herhangi bir işlem gerçekleştirirken rezervini herkes tarafından görülebilecek şekilde yayınlayan şirketler tercih edilmelidir. Aksi takdirde, olmayan bir para üzerinden işlem gerçekleştirme ihtimali bulunmaktadır. Ülkemizde bunun en güzel örneği BTCTurk tarafından gerçekleştirilmiştir. Audit.btctrader.com adresinden şirketin sahip olduğu tüm varlık anlık olarak takip edilebilir.

Sitenin veya şirketin arka planını araştırın: Sitenin WHOIS ve domain bilgileri, nerede kayıtlı olduğu, adres, iletişim ve çalışan bilgilerinin olup olmadığına bakın. Güvenilir şirketler bu tarz verileri kullanıcılarına sunmaktan çekinmezler, bu nedenle işlem yaptığınız şirketi tüm detaylarına kadar araştırın. Eğer firma hiç bir bilgisini vermemişse, mutlaka şüpheci yaklaşın.

Şirketin şeffaf olup olmadığını ve iş yöntemlerini takip edin: Bazı şirketler iş yöntemlerini yani nasıl para kazandığını veya yapılan işlemleri şeffaf bir şekilde yayınlarken, bazıları ise bu tarz bilgileri yayınlamaktan çekinirler. Örneğin, bulut madencilik kapsamında gerçek madencilik yapan şirketler; hangi bloğun ne zaman bulunduğu, dağıtılan para, toplam güç, hisse başı maliyet vb gibi tüm bilgileri açık bir şekilde yayınlamaktadır. Bu bize şirketin gerçek madencilik yaptığı konusunda güven verebilir. Sahte madencilik şirketleri ise, hiç bir veri yayınlamadan madencilik yaptığını iddia ederler. Bu tarz şirketlerden uzak durmak paranızı korumak adına önemlidir.

Gerçek bir dolandırıcılık ile kötü yönetimi ayırt edin: Dolandırıcılık bilerek ve kasten kötü niyetli olarak yapılan bir harekettir. Bir şirketin kötü yönetimi ise, elde olmadan hata yapıldığı anlamına gelir. Her iki durumda da kullanıcı zarar görür. Bu nedenle, şirket yönetimi ve çalışanların profesyonel olup olmadığı hatta ulaşılabiliyorsa CV’leri araştırılmalıdır. Bir şirket dolandırıcılık yapmasa bile, kötü yönetimden dolayı kullanıcılarını zarara uğratabilir. Örneğin, bazı durumlarda şirketin gönderdiği bir mailin altına koyduğu bir imza bile firmanın profesyonel olup olmadığı hakkında ip ucu verebilir.

Yaygın görüşleri azımsamayın: Eğer bir şirket veya site kripto para topluluğu tarafından sosyal medyada veya forumlarda sürekli olarak konuşuluyor ve dolandırıcılık konusunda eleştiriliyorsa bu görüşü küçümsemeyin. Ortak davranış ve görüşler çoğunlukla şirketler hakkında ciddi ve güvenilir bir veri kaynağıdır. Bu nedenle, kullanıcılar tarafından oluşan ortak görüşü dinleyin.
Alıntı ile Cevapla