Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 19.02.2018, 20:52
economicus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
economicus economicus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üyelik tarihi: 17.02.2018
Nereden: Eskişehir
Mesajlar: 28
Konular: 18
Adı geçen: 1 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Bitcoin Gold İncelemesi ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çağımızın en önemli yatırım araçlarından birisi olan Bitcoin, yatırım yapsın ya da yapmasın tüm bireyler tarafından takip edilmektedir. Fiyatlarda meydana gelen ciddi artışların yanı sıra, BTC fiyatları içerisinde meydana gelen ciddi düşüşler de, dikkatlerin bu yöne kaymasını sağlamıştır. Ancak, geçtiğimiz yıl, en az BTC kadar dikkat çeken diğer bir durum da, meydana gelen çatallanmadır. Çünkü BTC birikimi yapmak adına madencilik yani Bitcoin mining yapan kişiler, blok zincirinde meydana gelen zorluklardan dolayı, yeni bir kripto para birimi ile karşılaşmıştı. Bitcoin Gold ismi verilen yeni dijital para birimi ile birlikte, piyasanın bir anda canlandığını da söyleyebiliriz.
BTC blok zincirindeki 491 bin 407 numaralı bloktan sonra ortaya çıkmış olan yeni dijital para birimi, BTC için en önemli alternatif olarak da görülmektedir. BTG kodu ile takip edilecek olan yeni para birimi, 2017 yılı içerisinde ilk 10 kripto para birimi arasına girmiş ve sadece bu sıralamada elde ettiği beşinci sıra itibari ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.
Madencilik projelerinde ödüllerin geliştirilmek istemesinden dolayı ortaya çıkmış olsa da, piyasada sert çatal ismi ile anılan BTG, şuan arz ve talep açısından da yükselen bir grafik ortaya koymaktadır.

Bitcoin Gold Nedir?

Piyasada Bitcoin hakkında araştırma yapan kişiler, yeni dijital para birimi ile karşılaştıktan sonra, şaşkınlık içerisinde kalmıştır. Bitcoin Gold nedir şeklinde yapılan araştırmalar giderek artarken, söz konusu dijital para birimi ile ilgili yeni bilgi sahibi olan kişileri aydınlatmak amacıyla, şu önemli iki açıklamayı yapabiliriz.
1. Bitcoin madenciliği günden güne zorlaştığından dolayı, madenciliğin etkili olarak tekrar kullanılabilmesi ve en güçlü maden makinelerinin yani ASIC olarak adlandırılan cihazların kullanılmasının önlenmesi amacıyla BTG piyasaya sürülmüştür. Buna göre BTG’nin ortaya çıkmasındaki asıl amaç, madencilik faaliyetlerinin daha kolay hale gelmesini sağlayarak, kullanıcıların daha fazla faaliyet içerisine girmesini sağlamaktır.
2. BTG’nin ortaya çıkmasındaki ikinci sebep ise, dijital para birimleri içerisinde daha fazla kişinin faaliyet gösteriyor olmasını sağlamaktır. İnsanların bu piyasada yer almasını sağlayarak, bu ürünleri sunmakta olan büyük firmaların, Bitcoin üzerindeki etkisinin de azalmasını sağlamaktır.

Bitcoin Gold Kim Tarafından Kuruldu

Bitcoin Gold kurucusu da dijital para birimi hakkında merak edilen konulardan birisidir. Sert çatallanma olarak adlandırılan dijital para biriminin arkasında, yapılan araştırmalara göre daha küçük bir grubun olduğu görülmektedir. İlk olarak Temmuz ayında ortaya atılmış olan BTG düşüncesi, o dönemlerde madencilik konusunda en büyük eleştirileri yapmış olan Jack Lio tarafından ortaya atılmıştı. Bilmeyenler için Jack Liao’nun Hong Kong merkezli olan Lightning Asic CEO’su olduğunu hatırlatmamızda fayda vardır.
Şuan Lightning Asic firması, GPU dahil olmak üzere, BTG kullanımı için gerekmekte olan bütün mining ekipmanları açısından üretim ve satışını gerçekleştirmektedir. Bu da hem kuruluş hem de geliştirici rolünde, Jack Liao’nun daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin ve Bitcoin Gold Arasındaki Farklar

BTC ve BTG’nin kripto para borsası üzerinde işlem görüyor olmasının ardından, kişiler her iki para birimi için de farklılıkları incelemeye başlamıştır. Bitcoin ve Bitcoin Gold arasındaki farklar incelendiğinde, kişilerin bilmesi gereken 3 durumu aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
• Bitcoin Gold (BTG) önceki dönemlerde oluşturulacak şekilde hazırlanmış ve piyasaya sürülmüştür. Bundan dolayı açık kaynak kodları yapılmadan önce piyasaya sürülmüştür.
• Blok zincirinin halka açılmasının hemen öncesinde, çıkarılmış olan tüm koin miktarlarının, yüzde birlik kısmı, BTG geliştirme ekibine sevk edilmiştir.
• Dağıtımın sona ermesi ile birlikte, kişilerin paralarını alabilmesi adına, BTG’nin hayata geçmesi ilk defa gündeme gelmiş ve bu iddia da doğru olmuştu.
Söz konusu dijital para birimi yukarıda da görüleceği gibi, BTC’nin çatallanması sonucunda ortaya çıkmış, madencilik faaliyetlerinin daha kolay yapılması ve BTG’nin piyasada daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak adına ortaya çıkarılmıştır.

Bitcoin Sahipleri Bitcoin Gold Kazanacak Mı?

Piyasada bulunan Bitcoin miktarı için yüzde birlik oranla BTG’ye sevk işlemlerinin yapılması ile birlikte, dijital para birimi gelişimini tamamlamıştı. Ancak, yatırımcıların bu süreçte asıl merak ettiği durum, BTC sahiplerinin otomatik olarak BTG sahibi olup olamayacağıydı. Bitcoin sahipleri Bitcoin Gold kazanacak mı ya da nasıl Bitcoin Gold elde edilecek sorusuna iki farklı şekilde yanıt vermemiz gerekmektedir. Buna göre;
İlk olarak, BTC sahipleri, ellerinde bulunan 1 BTC’nin karşılığı olarak 1 BTG elde edecektir. Fakat, bu işlem doğrudan gerçekleşmeyecektir. Öncelikle kişilerin her iki dijital para birimini de destekleyen bir kripto para cüzdanı elde etmesidir. Bu işlem sonrasında, taşıma ve transfer işlemleri daha kolay bir şekilde yapılacaktır.
İkinci olarak kişilerin yine madencilik yani mining yapabileceklerinden söz edebiliriz. Ancak, BTG için yapılacak mining faaliyetlerinde, BTC’ye oranla daha kolay işlem yapılması söz konusu olacağından dolayı, BTC’de meydana gelen blok zorlukları, kişilerin karşısına daha az çıkacaktır.

Bitcoin Gold Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Gold için talebin günden güne artıyor olmasının sebepleri arasında, özellikle madencilik faaliyetlerinin daha kolay yapılıyor olması gerekmektedir. Ancak, madencilerin sayısının artması ve fiyatların da yükseliyor olması, sadece madencilerin değil, Bitcoin Gold nasıl satın alınır diyenlerin de sayısını günden güne arttırmıştır.
Şuan Bitcoin Gold satın almak isteyen kişilerin yapması gereken tek şey, borsalardan birisine üye olmaktır. Dijital para birimlerinin satışının gerçekleştirildiği borsalara bakıldığı zaman kişilerin Türkiye kaynaklı olan Paribu ya da dünya genelinde kabul görmüş firmalardan birisi olan Binance firmasını tercih edebileceğini söyleyebiliriz. Üyelik işlemini tamamlayan kişiler, hesaplarına para yatırdıktan sonra güncel kur değeri üzerinden alım işlemlerini tamamlayabilecektir.
Alıntı ile Cevapla