Tekil Mesaj gösterimi
  #1  
Alt 08.03.2018, 23:59
economicus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
economicus economicus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
 
Üyelik tarihi: 17.02.2018
Nereden: Eskişehir
Mesajlar: 28
Konular: 18
Adı geçen: 1 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Binance'de Neler Oluyor?

Dünya genelinde en çok kullanıcı sayısına ve en çok alt coin türüne ev sahipliği yapmakta olan kripto para borsası Binance, son dönemlerde alışılmadık olmadık şekilde gündeme gelmektedir. Güvenilir bir yatırım platformu olması ile bilinen Binance için, alt coinler ile ilgili birçok eleştiri gündeme gelmeye başladı. Şuan yapılan eleştirilere baktığımız zaman, kullanıcılar yatırım yapmış oldukları alt coinlerin, kendilerine sorulmaksızın piyasadan çekildiği ve piyasa koşullarına göre de yine habersiz bir şekilde satıldığı gündeme gelmektedir.
Kripto para borsası üzerinden işlem yapan kişiler, özellikle Reddit isimli sosyal medya platformu başta olmak üzere, birçok sosyal mecradan yatırımcıları uyarmış ve sistem üzerinde meydana gelen bu durum ile ilgili yorumlarını yapmıştı.

Binance’de Alt Coinler Neden Kayboluyor?

Şuan binlerce Binance yatırımcısı, yukarıda da belirttiğimiz gibi, alt coinlerin kendilerine haber verilmeksizin piyasadan çekildiği ve piyasa fiyatları göz önünde bulundurularak da satıldığından söz etmektedir. Şuan kendi yatırımı için kullanmış olduğu alt coinlere bir zarar gelmemiş olsa da, kişilerin kendisini güvenceye almak adına alt coinlerini bozdurduğu ve farklı coinlere yöneldiği de bilinmektedir.
Binance alt coinler bakımından zengin bir platform olduğundan dolayı belki de üye sayısını sadece bu sebepten bu kadar arttırmıştı. Ancak, meydana gelen bu durum, borsaya ciddi bir zarar vermiş gibi görünüyor.
Sosyal medya üzerinden Binance için tepkiler günden güne artarken, Binance yetkililerinden de konu ile ilgili açıklama gecikmedi. Reddit üzerinden açılan bir konuya yorum yapan Binance yetkilisi, şu şekilde açıklama yapmıştır.
‘’Bazı yatırımcılarımızın borsamız üzerindeki fonları ile ilgili yaşadıkları sorunların ve bize yapılan bildirimlerin araştırmasını yapıyoruz. Ekibimiz kişilerin yaşamış olduğu bu sorunların farkında. Bu sebepten dolayı araştırmalarımız derinlemesine devam ediyor. Yatırımcılarımızın sabırlı olmasını diliyoruz. Elimizden gelen en kısa sürede sorunların giderilmesi adına çalışmalarımızı tamamlayacak ve çabuk bir şekilde de güncelleme sağlayacağız.’’


Binance Sistem Kesintileri Neden Oluyor?

Binance üzerinden işlem yapan yatırımcılar, bu haberler ile ilgili araştırmalarını yaparken, birçok ülkede sistemsel açıdan da sorunlar yaşandığı şeklinde yorumlar gelmeye başladı. Özellikle başta İngiltere olmak üzere birkaç Avrupa ülkesinde, server kesintilerinin meydana geldiği ve firmanın da bunları kısa sürede çözmekte yeterli olmadığı belirtilmektedir.
Server kesintileri ile uzun bir süre mücadele eden Binance görevlileri, sorunların çözümlenmesi için çalışmalarını sürdürürken, para çekim işlemlerini de durdurmuştu. Bu da kullanıcıların kısa bir süreliğine de olsa panik haline girmesine neden oldu.

Binance Piyasası Ani Fiyat Düşüşü

Alt coinler ile ilgili yaşanan sorunlar sonrasında, kişilerin farklı coinlere yöneldiği belirtilmektedir. Şuan yatırımcılar tarafından yapılan açıklamalar ve piyasa verilerine bakıldığı zaman, elinde alt coin bulunduran kişilerin doğrudan Bitcoin’e yöneldiği bilinmektedir. Ancak, BTC ile işlem yapmak istemeyen kişilerin bir kısmı da, yatırımlarını Viacoin üzerinde değerlendirmeye başlamış. Şuan fiyatlara bakıldığı zaman Viacoin’in %50’ye yakın bir artışa uğradığı da, bu işlemler sonrasında bariz bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.
Binance sorunları sonrasında, piyasanın büyük bir olumsuzlukla karşılaştığını da söyleyebiliriz. Öyle ki, yaşanan sorunlar sonrasında yatırımcılar kendilerini güvenceye alabilmek adına ellerinde bulunan coinleri satmış ya da farklı coinlere çevirmişti. Bu şekilde işlem yapan kişilerin sayısı ve olanlar ile ilgili yapılan yorumların da çok sert bir hal almasının ardından Binance tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada ise, yatırımcıların ilk kez karşılaştığı bir ibare yer alıyordu. Çünkü, firma, borsanın herhangi bir zarar görmediğini özellikle de hack’lendiği şeklinde çıkan yorumların da tamamen asılsız olduğunu açıkladı.
Meydana gelen sorunlarda en büyük zararı ise Bitcoin gördü. BTC, bu işlemler sonrasında %10 değer kaybı yaşadı ve 9600 Dolar seviyelerine kadar geldi. Meydana gelen düşüşlerde en çok değer kaybeden diğer coin ise %15 zarara uğrayan Cardano oldu.

Binance CEO’su Tarafından Açıklama Yapıldı

Binance’nin en aktif kurucularından ve CEO konumunda olan Changpeng Zhao resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Bu açıklamada, bazı kullanıcı hesaplarının kimlik avı ile ele geçirilmiş olabileceği, bu konuyu araştırdıkları ve kişilerin fonlarının da tamamen güvende olduğunu belirtmişti.
Tam anlamı ile neler olduğu anlaşılmasa da, Binance üzerinden işlem yapan kişilerin al sat erişimlerini bir süreliğine kesmeleri, API anahtarlarını yapılandırmaları ve 2FA önlemini de aktif hale getirmeleri gerektiğini belirtmeliyiz.
Alıntı ile Cevapla