BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Diğer > Altcoin Duyuruları ( Yeni ICO'lar)

Altcoin Duyuruları ( Yeni ICO'lar) Yeni Çıkacak ICO ları buradan paylaşabilirsiniz.
Not: Bu bölümde Refli Paylaşım Yapılamaz.

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen Byte

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.02.2018, 17:19
Byte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.12.2017
Yaş: 29
Mesajlar: 707
Konular: 267
Adı geçen: 12 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart ICO'lar hakkında Geniş Bilgi RehberiICO Nedir?

ICO, yakın zamanda blockchain ve kripto para endüstrisindeki kitle fon ve yatırımlarını tanımlayan bir kavram olarak yakın zamanda ortaya çıkmıştır.

ICO (‘’initial coin offering’’), ekonomideki ‘’IPO’’ (‘’Initial public offering’’) teriminin (bir firmanın hisse senetlerinin halka ilk kez arz edilmesi) kripto para endüstrisi için kullanılan karşılığı olarak düşünülebilir. Bu bağlamda ICO kavramı, bir firma kendi kripto para birimini piyasaya sürüp halka arz ettiği zaman gerçekleşmiş olur. Bu şekilde piyasaya yeni sürülen kripto para birimleri genel olarak Bitcoin veya gerçek para karşılığı ile satın alınabilmektedirler.

Sonuç olarak para birimini halka arz eden bir şirket bu para birimini ürün ve süreç bağlamında daha da geliştirmek için sermayesini artırırken, satın alan kişiler ise firmanın piyasaya sürdüğü ilerde değerlenmesi muhtemel kripto paranın sahibi olmuş olurlar.

ICO’lar Başarılı Olabilirler mi?
Bu sorunun cevabı daha önce birçok ICO örneğinin gösterdiği gibi önemli bir ‘’evet’’.

Bitcoin’in ortaya çıkışından sonraki ilk ICO projesi olan ‘’Mastercoin’’ hayata geçişinin ardından 2013 yılında kripto parasını halka arz ederek 5 milyon dolar değerindeki Bitcoin’i şirket sermayesine kazandırmayı başarmıştır. Bunu takip eden süreçte birçok diğer firma bu akımı takip etti. Örneğin; ‘’Ethereum’’ 2014 yılında ICO ile 18 milyon doları şirket hacmine katarken, 2016 yılında ‘’Waves’’ bunu 16 milyon dolar ile takip etti.

Bu bağlamda ICO ortaya yeni çıkan kripto para projelerini geliştirmek için için kanıtlanmış etkili bir yoldur.
ICO ve IPO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki kavram temelde birbirine çok benzese de aralarında bir takım önemli farklar da mevcuttur.

IPO ile yapılan alımlar, halka arz edilmiş bir şirketin şirket hisselerine satın alınma yolu ile sahip olma ve mülkiyet hakkı kazanma anlamına gelirken, ICO ile yapılan alımların mülkiyet hakkı daha farklıdır. Bazı ICO projelerinde şirketin halka arz ettiği kripto paraya sahip olma oranı ile şirketin alacağı kararlardaki oy hakkı doğru orantılıdır. Buna rağmen genel olarak ICO ile yapılan alımlar sadece satın alınan miktardaki kripto paranın mülkiyeti anlamına gelmektedir.

Bir diğer önemli fark ise, IPO’ların hükümetler tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmesi ve denetlenmesidir. Bu anlamda IPO’ları gerçekleştirmek hükümet bürokrasisi sebebiyle daha uzun zaman almaktadır. Buna karşılık, ICO’lar genel olarak hükümetlerin denetimleri dışında gerçekleşir. Bu bağlamda ICO’lar bürokrasi engellerine takılmadan hızlı bir biçimde hayata geçebilirler ve yatırımcılar da hangi ülke vatandaşı olurlarsa olsunlar arz edilen kripto parayı satın alabilirler. Bu geleneksel olmayan ICO yatırım çevresi, geleneksel ve muhafazakar olan IPO yatırımlarına kıyasla hem yeni fırsatlar hem de yeni riskler barındırmaktadır.
ICO Kripto Para Birimlerinin Diğer Avantajları Nelerdir?
Spesifik ICO projelerine bağlı olarak arz edilen kripto para birimleri daha farklı ve değişik özeliklere sahip olarak ortaya çıkabilirler.

‘’Storj.io’’nun ICO ile piyasaya sürdüğü ‘’Storjcoin’’i bunun iyi bir örneği olarak gösterebiliriz. Storcoin, diğer kripto paralar gibi alış-veriş özelliğine sahiptir. Bunun yanında, bu kripto parayı piyasaya süren Storj.io herhangi bir merkeze bağlı olmayan bir bulut bellek şirketi olarak kurulduğu için Storcoin’leri de bu bulut belleğin kendi alanındaki alış-verişler için kullanmak mümkün. Diğer bir öne çıkan örnek ise, herhangi bir merkeze bağlı olmayan her türden uygulamayı inşa etmeye olanak sağlayan bir platform olan ‘’Ethereum.’’ Ethereum firmasının kripto para birimi olan ‘’Ether’’ diğer kripto paralar gibi alış-verişlerde kullanılmanın yanı sıra, bu platformda daha önce inşa edilmiş uygulamarın işlevselliğini sürdürmek için aktif olarak kullanılmaktadır. Teorik olarak ICO kripto paraları Ethereum platformunda sergilenen tüm özellikler için kullanılabilirler. Muhtemel kullanım alanları ise ICO projelerinin kapsamlarına göre değişebilmektedir.
ICO’nun Bana Ne Getirisi Olabilir?
Bir ICO ile alım yapmanın birçok muhtemel getirisi olabilir. ICO ile arz edilen kripto paralardan satın alarak bir yandan firmanın ürünü geliştirmesi için gereken sermayeye katkıda bulurken bir yandan da aldığınız kripto paranın ileride değerlenmesi sonucu kar etmeniz mümkün. Genel olarak ICO ile arza açılan kripto paralar sabit bir fiyat ile Bitcoin veya USD karşılığında satın alınabilirler. Arz fiyatları kripto para başına genellikle çok uygundur. Proje tamamlandıktan ve geliştirildikten sonra ise arz edilen para biriminin değeri neredeyse tüm örneklerde artış göstermiştir. Bu artış gerçekleştikten sonra ise ICO arzı ile yatırım yapan yatırımcılar gerçekten büyük karlar elde edebilmektedirler.

Örneğin, Ethereum 2014’te ICO ile Ether’i arz ettiğinde yatırımcılar Ether’in tanesini ortalama 0.35 Dolar karşılığında satın aldılar. 2015’te Ethereum’un ana platformu kullanıma açıldıktan sonraya Ether’in fiyatı 19.5 Dolara kadar yükseldi. Yani Ether’in ICO yatırımcıları % 6000 oranında bir kar elde etmiş oldular. Ether’in 2018 yılı itibari ile değeri ise 1000 Doları görmüş durumda.

Her ne kadar ICO ile yatırım yapmak yatırımcılarına çok büyük getiriler sağlayabilse de her yatırımda olduğu gibi risk her zaman mevcuttur. ICO ile kripto para arzı yapan her şirket sonrasında başarılı olamayabilir ve bu durumda yatırım boşa gidebilir. Bu anlamda ICO yolu ile yeni kripto para birimlerine yatırım yapmayı planlayan yatırımcıların bu riskleri göz önünde bulundurması gerektirmektedir.
ICO ile Arza Açılan Projeleri Nereden Takip Edebilirim?
Birçok şirket blockchain projelerinin tanıtımını ve ICO ile kripto para arzını kendi web siteleri üzerinden yapmaktadırlar. Fakat kendi web sitesinde sınırlı kalmak bir projenin daha çok tanınıp daha fazla yatırımcıya ulaşmasına engel teşkil edebilir. Bu sebeple ICO projelerini takip edebileceğiniz platformlar kurulmaya başlanmıştır. Waves, ICONOMI, State of the Dapps, ICO Bazaar ve Cointelegraph bu projeleri takip etmek için kurulmuş ve öne çıkan platformlardandır.
Proje Sahipleri Yatırımcının Parasını Gasp Edebilir Mi?
Hükümet yaptırımı ve garantisi olmadığı için ICO’lar genellikle riskli görünse de birçok şirket bunun farkında olarak yatırımcının güvenini kazanmak, yatırımların güvenliğini ve şeffaflığını sağlamak için önlemler almaktadırlar.

Bu önlemlerin başında şirketlerin yatırımcıların yatırımlarını ‘’escrow wallet’’ denilen özel korumalı cüzdanlarda güvence altına alması gelmektedir. Bu cüzdanlara erişim ise yatırımcıların kendi belirlediği 3. kişilerin ve özel anahtarın onayıyla mümkün olmaktadır. Bununla beraber şirketler için düzenlenen yasal kimlikler ile birlikte yatırımcıların onayına sunulan hüküm ve koşullar belgeleri şirketlerin güvenilirliğini artırmaktadır.

Yakında ICO projesini gerçekleştirecek olan Humaniq şirketi güvenlik ve şeffaflık anlamında iyi düşünülüp tasarlanmış bir örnek olarak gösterilebilir. Proje sahiplerinin kimliklerini açık tutmaları, şirketin tutulmuş resmi raporları, izleyeceği hedef yol ve şirket hakkındaki bağımsız uzman yorumları şirketin güvenilirliğini meşrulaştıran önemli göstergeler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Muhtemel ICO Sahtekarlıkları Nasıl Tespit Edilebilir?
Kripto para piyasası geçmiş yıllarda bir dizi ICO sahtekarlığıyla karşı karşıya geldi. Bu sahtekarlıklar yüzünden zarara uğramamak için yatırımcıların dikkatli olmaları ve ICO projesini iyi bir şekilde araştırmaları gerekmektedir. Muhtemel ICO sahtekarlıklarının başlıca göstergeleri; kimliğini gizli tutan proje sahipleri, şirket raporlarının şeffaf olmaması, projenin ‘’escrow cüzdan’’ özelliğini barındırmaması, projenin gerçekçi olmayan hedef, misyon ve vizyon söylemlerine sahip olması olarak sıralanabilir.Güvenilir proje sahipleri genel olarak kimliklerini açık tutar ve piyasadaki itibarlarını kullanarak projelerini destekleyip geliştirmeye çalışırlar.

Eğer ICO için yatırımcılara ‘’escrow wallet’’ güvenliği sağlanmıyorsa proje sahibinin, yatırımcının parasını alıp ortadan kaybolmasını engelleyecek hiçbir şey yoktur.

Gerçeki hedef, misyon ve vizyon sahibi olmayan projelerde; ya proje sahipleri gerçekten ne yaptıklarının ve kapasitelerinin farkında değillerdir ki bu projenin başarısız olmasına sebep olabilir, ya da proje sahipleri aslında sahtekar kişilerdir ve yatırımcıları heyecanlandırıp tuzağa düşürmek için gerçekçi olmayan vaatlerde bulunmuşlardır.

Projeye ait raporların şeffaflığı ve ulaşılabilirliği de çok önemlidir. Bu bağlamda yatırımcılar proje raporlarına bakarak ICO yatırımlarını gerçekleştirebilir veya ilerleyen zamanda daha fazla yatırım yapabilirler. Fakat, ortada ikna edici ve şeffaf raporlar yoksa bu durum ya projenin yolunda gitmediğine ya da projenin aslında hiç var olmayıp bir dolandırıcılık aracı olarak kullanıldığına işaret eder.
Prenscem ve husta5 bunu beğendiler.


__________________
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş.
Alıntı ile Cevapla


Cevapla
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 05:04. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.