BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Bitcoin Genel Bölüm > Bitcoin Genel

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Prenscem

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.05.2018, 08:50
serkancanu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)  
Üyelik tarihi: 17.01.2018
Nereden: Samsun
Yaş: 24
Mesajlar: 445
Konular: 101
Adı geçen: 48 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Bitcoin NedirPara, hatta sanal para kelimesinin tarihsel gelişimi incelendiğinde, paranın biçimlerinde sürekli değişimler gözlemlenmektedir. Önceleri öz değere sahip varlıklar kullanılmaktayken; daha sonra banknotlar kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise paranın aldığı son biçim, dijital biçimdeki sanal paralar olarak gösterilebilir. İnsanların gündelik hayatlarında interneti yoğun bir şekilde kullanması iile birlikte son yıllarda sanal grup ve toplulukların arttığı görülmektedir. Bu sanal topluluklar, kendilerine özgü para birimleri yaratarak, bunları mal ve hizmet alımlarında kabul etmektedirler. Sanal para birimleri, belirli bir sanal topluluğun üyeleri tarafından kabul edilen ve kullanılan, regülasyona tabi tutulamayan ve geliştiricileri tarafından yaratılan ve genellikle de onlar tarafından kontrol edilen dijital para birimleri olarak tanımlanabilir. Farklı türlerde ve farklı amaçlarda ortaya çıkan sanal para birimlerini sınıflandırmak kolay değildir.Sanal para birimlerinin reel ekonomi ile olan ilişkisi incelenerek tasnifleme yoluna gitmek mümkündür. Bu kapsamda Avrupa Merkez Bankası, sanal para birimlerini kapalı, tek yönlü ve çift yönlü çalışma şemaları olmak üzere üç farklı gruba ayırarak tasnif yoluna gitmiştir. Kapalı sanal para birimi şemasında, reel ekonomi ile herhangi bir bağlantısı bulunmayan ancak site ve oyun ağlarında belirli bir değere sahip olan sanal para birimleri ele alınmıştır. Tek yönlü şemada kategorize edilen sanal para birimleri resmi para birimleri ile satın alınabilirken, tersi bir durum söz konusu değildir. Çift yönlü çalışma şemasında ele alınan ve reel ekonomiye etki gücüne sahip sanal birimleri ise belirli bir kura bağlı olarak alınıp satılabilmekte, resmi para birimleri gibi hem sanal hem de gerçek mal ve hizmet satın alımlarında kullanabilmektedirler. Doğrudan regülasyona tabi tutulamayan bir sanal para birimi olan Bitcoin, üçüncü grupta yer alıp, reel ekonomiye doğrudan etki etme gücüne sahiptir. Rotman adlı kişi Bitcoin ile elektronik para ayrımının tam olarak ortaya konulmadığını belirtmiştir.

Çalışmada, elektronik para ile Bitcoin’i karşılaştırmış ve taban tabana zıt olduklarını ortaya koymuştur. Gerek Avrupa’daki gerekse de ülkemizdeki düzenlemelere bakıldığında elektronik paraya benzer bir kapsam çizilmiştir . Elektronik para, genel anlamda resmi paranın elektronik temsili olarak ifade edilebilir. Bitcoin’in tersine regülasyona tabidir ve elektronik paranın hesap birimi resmi paralardır.

Bitcoin Nedir diye soranlara cevap verirsek eğer, şifreleme biliminin uygulaması olan bir sanal para birimi olarak görmek mümkündür diyebiliriz.Blockhain teknolojisi kullanılarak, Bitcoin sistemi devlet, işletme veya merkez bankası gibi herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde çalışmaktadır.

Bitcoin Nasıl Oluştu

Bitcoin Nasıl Oluştu sorusuna cevap verirsek eğer, ilk olarak 1998 yılında Wei Dai tarafından "cypherpunks" e-posta listesinde, merkezi bir sistem yerine “şifreleme bilimi kullanılarak yaratılan ve işletilen para” fikri olarak ortaya atılmıştır. Sistem, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan “Peer to Peer Electronic Cash System” isimli çalışmaya dayanmaktadır. Nakamoto 2010'un sonuna doğru kendisi hakkında pek bilgi vermeden projeden ayrılmıştır. Bu zamandan beri birçok geliştirici Bitcoin’e katkı sağlamıştır. Bitcoin’in ortaya çıkmasını sağlayan Nakamoto’nun kimliiğinin bilinmiyor olması çeşitli endişeleri de beraberinde getirmiştir. Ancak Bitcoin protokolü ve yazılımı açıkça yayımlanmakta, herhangi bir geliştirici mevcut kodları gözden geçirebilmektedir. Dolayısıyla Bitcoin'i icat edenin kim olduğunun hiçbir önemi yoktur. Bitcoin ağı, toplam 21.000.000 Bitcoin üretilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Şu anda piyasada olan 17.000.000'a yakın bitcoin bulunmaktadır.Ne zaman son bulacağı hakkında birçok kişi tahminlerde bulunmuştur fakat benim görüşüm ise 2030 yılına kadar 21 milyona ulaşacağı kanaatindedir.

Geliştiriciler yazılıma eklemeler yapsalar da kullanıcılar hangi yazılımı kullanacağına kendileri karar vermektedir. Ayrıca Bitcoin protokolünün doğru bir şekilde yürümesi için kullanıcılar, uyum içerisinde olmalıdır.Uyum sağlanması için de tüm kullanıcıların aynı kurallara uyan yazılım kullanmaları gerekmektedir. Sonuç olarak Bitcoin protokolü, dünyadaki tüm Bitcoin kullanıcıları tarafından kontrol edilmektedir.Bitcoin Cüzdanı Nedir

Adından da anlaşıldığı gibi Bitcoin cüzdanı, Bitcoin’leri saklamaya, göndermeye ve almaya yarayan bir uygulamadır.Bitcoin’i kullanmak için tek ihtiyacınız olan da budur.

En yaygın cüzdanlar akıllı telefonlarda kullanılan cüzdanlardır. Bitcoin Cüzdanı Nedir dersek eğerBu cüzdanlar, kullanıcıyı, uzun Bitcoin adreslerini kopyala/yapıştır derdinden kurtarmak amacıyla QR kodları taramak için telefonun kamerasını kullanır. Bu cüzdanların masaüstü sürümü ya da tarayıcı tabanlı olanları da bulunmaktadır. Sonuç olarak kullanıcılar için ara yüzler benzerdir; ancak özel anahtarlar, uygulamaların işleyişleri ve kullanıcı gizliliği gibi seçenekler farklılık gösterebilir. Bazı uygulamalarda, konum bazlı Bitcoin işletmelerinin kılavuzları, borsa bağlantıları, güvenli depolama uygulamaları, altcoin fiyatları gibi kullanıma değer katan özellikler bulunur.

Bazı cüzdanların merkezi sunucuları vardır. Yani kullanıcıların, bir kullanıcı adı (genellikle e-posta adresi) ve şifre ile hesaplarını oluşturmaları yeterlidir. Bunlar daha az özel ve bilgisayar korsanlarına karşı daha korunmasız olabilirler. Ancak, eğer bir kullanıcı merkezi bir cüzdan kullanıyorsa ve şifresini unutursa hesap genellikle kurtarılabilir.

Bitcoin adresi ise, 27 ile 34 arasında sayı ve harften oluşan, bir nevi e-posta adresine benzeyen karakterler bütünüdür.Bu adresi, Blockchain üzerinden Bitcoin alınıp gönderilmesini sağlar ve bireylerden şirketlere herkes tarafından kullanılabilir. Hatta aynı adrese erişim izni olan herkes, tek bir adres üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca işlem güvenliğiniz için, her işleminizde farklı adresler de kullanabilirsiniz. Bu işlem mahremiyeti korur ve paranızın herkes tarafından izlenebilirliğini bir ölçüde azaltır.

Örnek bir bitcoin adresi: 36Atz5GcDuZWs2pJHmNEDfyZcxfFQ9JC6B

Bitcoin Nasıl Kazanılır

Eğer Bitcoin Nasıl Kazanılır merak ediyor ve Bitcoin kazanmak istiyorsanız bu mümkün. Bitcoin kazanmanın üç yolu vardır. Bunlardan ilki madencilik yaparak Bitcoin kazanmaktır. Bu yolla Bitcoin bulup para kazanmak isterseniz; parasal gücünüzden çok bilgisayar kullanma yeteneğiniz ön plana çıkar. Diğer Bitcoin kazanma yolu ise bazı siteler oyun oynayarak veya görev yaparak küçük meblağlarda kazanmanızı olanak sağlayan sitelerdir.En son yol ise En kolay yol sayılır. Eğer paramız var ise Bitcoin satın alıp yatırım yapabilirsiniz. Bitcoin, her para birimi karşılığında bir kur ile işlem görür. Şu anda Bitcoin’in TL karşındaki değeri 37,950.00 TRY’dir. Birçok site sizlere Bitcoin alıp satma işlemini kolaylıkla sunuyor. Siteler üzerinden açacağınız bir hesap ile Bitcoin alışverişi yapabilir ve borsalarda işlem sağlayabilirsiniz.

Bitcoinin Geleceği Var Mıdır

Bitcoinin Geleceği Var Mıdır sorusuna şu an için net bir cevap vermek mümkün değil ancak bitcoinin altında yatan teknolojinin önümüzdeki yıllarda bir çok projede kullanılacağını söylemek doğru olacaktır. Yani Bitcoin değilse de blockchain teknolojisi bir çok iş planında kullanılabilecek muhteşem bir teknoloji.

Bitcoin’e gelince, her geçen gün büyüyen veri yapısı bir süre sonra son kullanıcıların erişemeyeceği hal alabilir ve daha fazla işlemci gücü gereksinimi nedeniyle mevcut donanımlarla işlemlerin hesaplanması imkansız bir hale gelebilir bu da Bitcoin’in en büyük avantajlarından birisi olan hız’ı bir sorun haline getirebilir.

Bunun dışında çok büyük işlemci gücüne sahip sistemler bitcoine devasa büyüklükte saldırılar yaparak sistemin işlemez hale gelmesine neden olabilir eğer bugün bu yapılmıyorsa nedeni bunu yapabilecek insanların bitcoini kullanıyor olmasıdır.


__________________DOGE: DAxwruFe2nN6wy1VWbGEQ9bm8YMGxsvQm6


kendince haklıysan sıkıntı yok..

Konu serkancanu tarafından (24.05.2018 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla


  #2  
Alt 23.05.2018, 16:39
serkancanu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)  
Üyelik tarihi: 17.01.2018
Nereden: Samsun
Yaş: 24
Mesajlar: 445
Konular: 101
Adı geçen: 48 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir

@Prenscem hocam herhangi bir eksiklik var mı ?
__________________DOGE: DAxwruFe2nN6wy1VWbGEQ9bm8YMGxsvQm6


kendince haklıysan sıkıntı yok..
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 23.05.2018, 17:25
Prenscem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.12.2017
Mesajlar: 421
Konular: 15
Adı geçen: 119 Mesaj
Etiketlenme: 1 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir

Alıntı:
serkancanu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@Prenscem hocam herhangi bir eksiklik var mı ?
Sorularınızı makale altından değilde etkinlik altından link vererek belirtin ki diğer arkadaşlara da tecrübe olsun. Oradan belirttiğinizde kontrol ederiz.
serkancanu bunu beğendi.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 25.06.2018, 16:36
Wisex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.02.2018
Nereden: Giresun
Yaş: 24
Mesajlar: 791
Konular: 213
Adı geçen: 91 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir

DBER2zH8kpqpCFzwb64XUCQKLPTe6ASeaU adresine bu makaleniz için 1000 DOGE gönderildi.
__________________
Türkiye'nin Lider Bitcoin Forum Sitesi
Konu Açmadan Okuyunuz - BTCFRM Yönetimi
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 27.06.2018, 11:57
emreduysak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19.06.2018
Nereden: istanbul
Yaş: 26
Mesajlar: 73
Konular: 4
Adı geçen: 2 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir

ellerine sağlık hocam güzel ve bilgilendirici bir açıklama olmuş
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bitcoin, bitcoin nedir, kripto para, para, sanal para
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 20:32. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.