BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Bitcoin Genel Bölüm > Bitcoin Genel

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen serkancanu

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.05.2018, 07:18
serkancanu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)  
Üyelik tarihi: 17.01.2018
Nereden: Samsun
Yaş: 24
Mesajlar: 445
Konular: 101
Adı geçen: 48 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Bitcoin Nedir Nasıl ÇalışırKripto para birimleri içinde kullanılmasının yaygınlık kazanmasında ilk kripto para birimi olma özelliğine sahip olmasının önemli ölçüde etkisinin bulunduğu bitcoin kripto para birimi sistemleri ile aynı şekilde işleyen bir para birimdir. Bitcoin Nedir sorusuna cevap verir olursak eğer herhangi bir bankaya veya devlet kuruluşuna bağlı olmadan elektronik ortamda kullanılmak üzere işletilebilen para sistemi olarak özetlenebilecek olan bitcoin ilk olarak 3 Ocak 2009 tarihinde kullanıcılara açık hale getirilmiştir. Kurucusu Satoshi Nakamoto olarak bilinse de bitcoin ağının gizlilik ve güvenlik gerekçelerinden dolayı kurucunun kendi ismi olmadığı belirtilmektedir. Piyasada yer bulan para arzı ve talebi karşılığında kendini gerçek para değerlerinde bir konuma oturtan bitcoinin hali hazırda kullanılmakta olan toplam sayısı 21 milyon olarak belirlenmiştir.

Bitcoin Ne Zamandır Kullanılıyor

Bitcoin Ne Zamandır Kullanılıyor, ilk olarak 3 Ocak 2009’da hayata geçirildi. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıydı. 22 Temmuz 2013 tarihinde dolaşımdaki bitcoinlerin toplam değeri 1.2 milyar doları buluyordu. 2014 yılının Haziran aylarında bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine kadar ulaştı.

Neden Bitcoin Kullanılıyor

Neden Bitcoin Kullanılıyor, bunun pek çok sebebi var. Ancak en önemlisi para transferlerinin son derece güvenli aracısız yapılabiliyor olması. Bitcoinler üçüncü bir şahsın ya da kuruluşun onayına gerek kalmaksızın internet üzerinde kolayca gönderilir. Bitcoin transferleri geri dönüşümsüzdür. Hızlı gerçekleşirler ve geri harcanması dakikalar içinde gerçekleşir. Geleneksel diğer ödeme şekillerine neredeyse masrafsızdır. Para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından asla manipüle edilemez, komisyon alınamaz ve takip dilemez. Bitcoinler 100,000’den fazla insan tarafından kullanılıyorlar.Bitcoin Nasıl Çalışıyor

Bitcoin Nasıl Çalışıyor, yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanıyor. Bu noktada Proof Of Work bitcoin altyapısının yarattığı bir çalışma prensibi olarak dikkat çekiyor. Bitcoin kendi içerisinde alışılmadık terminolojiler kullanabiliyor.

Enflasyona uğramıyor, Günümüzde kullanılan para birimlerinin hepsi enflasyon karşısında zamanla kaybederler. Bu değer kaybından dolayı da 10 ve katları şeklinde genişlerler (10, 100, 1000 TL gibi). Diğer taraftan, bitcoin, 21 milyon adetle sınırlı olduğu için, zamanla değer kazanmasıyla birlikte enflasyona dayanaklı bir yapı sergiler ve ondalık birimlere doğru açılır.

Aşağıda bitcoin değerlerinin açılımını inceleyebilirsiniz.

●1 BTC = 1 Bitcoin
●0,01 (yüzde 1) BTC = 1 Bitcoin sent ( cBTC ya da bitcent olarak da kısaltılabilir. )
●0,001 (binde 1) BTC = 1 mili Bitcoin ( mBTC ya da mbit, milibit, bitmil olarak da kısaltılabilir.)
●0,000 001 (milyonda 1) BTC = 1 mikro Bitcoin ( µBTC ya da ubit, mikrobit olarak da kısaltılabilir.)
●0,00 000 001 (yüz milyonda 1) BTC = 1 Satoşi (Şu anki protokolde en küçük birim.)

Bitcoin Nasıl Kullanılır

Bitcoin küresel bir kur olur mu olmaz mı, orası tartışılır. Ancak dijital dünyada bir gücü olduğu çok da yadsınmamalı. 2013′ün belki de en dikkat çekici tartışma konularından biri bitcoin’in aşırı değerlenmesi ve bunun neticesinde bir balon olup olmadığı da çok konuşuluyor. Ancak şunu da göz önüne almak lazım ki, bitcoin ile resmi olmayan bir kur değeriyle artık birçok yerde işlem yapılabiliyor.Anlatmak gerekirse eğer işlem algoritması şöyle işliyor;

Bitcoin para transferleri için açık anahtarlı şifreleme ve dijital imza teknolojileri kullanıyor demiştik. Açık anahtarlı şifreleme yapıldığında her kullanıcının bir adet gizli anahtarı, bir adet de açık anahtarı oluyor. Gizli anahtar kişinin sadece kendisi tarafından bilinirken açık anahtar ise herkese dağıtılan bir hesap numarası olarak tanımlanabilir.

Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır

Yukarıda değindiğimiz bitcoin cüzdanı kullanmak tabiri de işte bu anlama geliyor. Bitcoin cüzdanı işte bu açık ve gizli anahtarları barındıran bir dosya olarak tanımlanabilir.Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır şeklinde bir örnekle inceleyebiliriz.

Transferler şu şekilde çalışıyorlar:

●Mustafa, Mehmet’e kendi bitcoin adresini gönderir.

●Mehmet, yollamak istediği bitcoin miktarı ve Mustafa’nın Bitcoin adresi ile yeni bir transfer işlemi oluşturur.

●Mehmet bu transfer işlemini kendi özel anahtarı ile imzalar ve işlemi bütün Bitcoin ağına duyurur.

●İşlem Bitcoin ağındaki bütün katılımcılara ulaştıktan sonra, katılımcılar işlemin gerçekten Mehmet tarafından yapıldığını Mehmet’in açık anahtarı ile doğrularlar.

●İşlem, bilmecenin çözülmesi ile birlikte muhasebe defteri’ne (ledger) eklenen yeni kayıta dahil edilir ve transfer tamamlanmış olur.

Bitcoin Nasıl Üretiliyor

Bitcoin üretim işine madencilik (mining) adı veriliyor. Elbette bunun bir sebebi var.Bitcoin Nasıl Üretilir dersek Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bayağı bir bilgi birikimi ve çok iyi bir PC’ye ihtiyacınız var. Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılan bir işlem. İlk başlarda CPU ile yapılan Bitcoin madenciliği, günümüzde yerini daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına yani GPU’lara bırakmış durumda. Kısaca, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar artabiliyor. Aslında piyasalarda sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemlerin satıldığını da hatırlatalım. Eğer bitcoin madenciliğinde "acemiyim ben" diyorsanız, bitcoin havuzlarına katılabilirsiniz (mining pool). Bir anlamda bu durum, başka bilgisayarlarla güçlerin paylaşılması anlamına geliyor. Sayısı oldukça fazla olan maden havuzlarının, gelir dağıtım sistemleri de birbirinden farklı olabiliyor. Ancak şöyle bir sakıncası var, bitcoin üretmek artık o kadar da kolay değil. Çünkü havuzlara çok güçlü bilgisayarlar kullanan kullanıcılar dahil oluyorlar.

Bitcoin Cüzdanı Nedir

Bitcoin Cüzdanı Nedir, her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bitcoin kullanmaya bir cüzdan edinip, adres oluşturarak başlayabilirsiniz. Cüzdanınız oluşturulduğunda otomatik olarak bir adres ve özel anahtar sahibi olursunuz. Daha sonra dilediğiniz kadar farklı adres üretebilir ve her para transferiniz ya da geliriniz için ayrı bir hesap kullanabilirsiniz. Her yeni adres oluşturduğunuzda cüzdanınıza yeni bir özel anahtar eklenir. Adresler sizin çeşitli yerlere verip ödeme alabileceğiniz satırlardır. Özel anahtarlar ise cüzdanınızdan harcama yapmanızı sağlarlar.

Kullanıcağınızdan fazla adres üretmenizi öneririm, çünkü her ürettiğiniz adres sisteme kalıcı ve silinemez biçimde kaydedilir. Bu da dolaylı olarak sistem ağında gereksiz güç tüketimi anlamına gelir.

Tercih ettiğiniz cüzdan programını yükleyip, ilk adresinizi oluşturduktan sonra Bitcoin kabul etmeye hazırsınız demektir.

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri

Masaüstü Cüzdanları

PC, Mac ve Linux gibi işletim sistemine sahip bilgisayarlarınıza indirdiğiniz Bitcoin Cüzdan Çeşitleridir. Her ne kadar farklı insanlar bir çok farklı özellikli programlar yazsa da, bunların en yaygın kullanılanı, MultiBit ve Bitcoin-QT isimli cüzdanlardır.

Çevrimiçi (Ağ) Cüzdanları

Bazı internet siteleri ücretli ya da ücretsiz "cüzdan" hizmetleri sunabilirler. Bu tarz Bitcoin Cüzdan Çeşitleri internetin olduğu her yerden erişirsiniz ve genellikle servis sağlayıcıları düzenli olarak yedekleme alırlar.

Ancak unutulmamalıdır ki, çevrimiçi cüzdanlar Bitcoin felsefesine tamamen karşıdır. Çünkü tıpkı gerçek paranızla olduğu gibi, Bitcoin'leriniz başkalarının elindedir. Sitenin sunucuları saldırıya uğrarsa bilgileriniz çalınabilir. Ya da site sahipleri ve cüzdanınızın özel anahtarlarına sahip herkes, eğer isterlerse Bitcoin'lerinizi harcayabilir.

Eğer her hangi bir sebebten ötürü çevrimiçi cüzdan almayı düşünüyorsanız, karşı tarafa güvendiğinizden emin olmalısınız ve https://blockchain.info/wallet gibi, cüzdanınızın özel anahtarlarını bilgisayarınıza kaydetmeye izin veren siteleri tercih etmelisiniz.

Akıllı Telefon Cüzdanları

Tüm yukarıdakilerin yanında, akıllı telefonlar (iPhone, Android vs.) için de cüzdan yazılımları bulunmaktadır ve aynı prensipte işlemektedirler.

Bu tür Bitcoin Cüzdan Çeşitleri , Bitcoin'lerinizi gerçek anlamda cebinizde tutmaya yarar. Bir diğer kolaylığı ise telefonuzun kamerası ile tıpkı fiyat barkodu okur gibi, otomatik olarak üretilen QR-kodu okutup ödemenizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Gerçek mağazalarda, ya da acele gerçekleştirilmesi gereken transferlerde, bu şekilde para alıp verebilirsiniz.

Android için "Google Play", iPhone için de "Apple Store" da Bitcoin'i aratabilirsiniz.Cüzdan Güvenliği

Cüzdan yazılımlarınının cüzdanınızı şifreleme özelliği vardır. İlk cüzdanınızı oluşturduktan sonra mutlaka şifrelemelisiniz. Şifrenizi unuttuğunuz vakit geri bulmanızın yolu yoktur ve tüm Bitcoin'leriniz kalıcı olarak kullanılamaz hale gelir.

Ayrıca cüzdan yazılımlarında çeşitli yedekleme opsiyonları bulunur. Bu fonksiyon, cüzdanınızdaki Cüzdan Güvenliği özel anahtarlarınızı ister korumalı ya da korumasız olarak dosya halinde kaydetmenizi sağlar.

Aynı şekilde bu dosyalarınızı da oluştururken şifrelemeniz çok önemlidir.Çünkü korumasız yedekleme dosyalarınızı her hangi biri kendi cüzdanına eklediğinde, sizin birikimlerinizi kullanabilir. Siz de aynı şekilde, istediğiniz başka bir cüzdana bu anahtarları aktarıp, cüzdanınızı yeni konumundan yönetebilirsiniz.

Bitcoin Ne Kadar Güvenli

Bitcoin sistemi hala ilk ilan edildiği algoritmayla çalışıyor.Bitcoin Ne Kadar Güvenli ,son 5 yıl içerisinde Bitcoin sisteminde, tasarımsal ya da yapısal bir güvenlik açığı bulunabilmiş değil. Kısaca bitcoin sisteminin mükemmel olduğunu kabul etmek gerekiyor. Öte yandan, her hangi bir güvenlik açığı oluşursa, acil şekilde yapılan bilgilendirmelerle güvenlik saldırılarının önüne geçilmeye çalışıyor, örneğin "Bitcoin" alım satımı yapan siteler işlemlerini anında durduruyor. Bundan dolayı transferlerde bir sıkıntı yaşanmıyor.
Baskan bunu beğendi.


__________________DOGE: DAxwruFe2nN6wy1VWbGEQ9bm8YMGxsvQm6


kendince haklıysan sıkıntı yok..

Konu serkancanu tarafından (24.05.2018 Saat 07:31 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla


  #2  
Alt 05.06.2018, 09:40
coinmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Gelecek Kriptoda.
 
Üyelik tarihi: 18.12.2017
Nereden: İstanbul
Yaş: 27
Mesajlar: 610
Konular: 62
Adı geçen: 55 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır

@serkancanu bu makaleniz için DBER2zH8kpqpCFzwb64XUCQKLPTe6ASeaU cüzdan adresine 2000 DOGE gönderildi.
__________________
Steemit: @coinmeria

Twitter: @coin_meria
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 05.06.2018, 10:24
AhmetKofali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.12.2017
Nereden: KKTC
Mesajlar: 723
Konular: 71
Adı geçen: 62 Mesaj
Etiketlenme: 2 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır

Güzel bir yazı olmuş, eline sağlık dostum.
__________________
Dogecoin: DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 05.06.2018, 11:49
serkancanu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)  
Üyelik tarihi: 17.01.2018
Nereden: Samsun
Yaş: 24
Mesajlar: 445
Konular: 101
Adı geçen: 48 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır

teşekkürler
__________________DOGE: DAxwruFe2nN6wy1VWbGEQ9bm8YMGxsvQm6


kendince haklıysan sıkıntı yok..
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 11.06.2018, 21:10
 
Üyelik tarihi: 11.06.2018
Mesajlar: 4
Konular: 0
Adı geçen: 0 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır

vermiş olduğun bilgiler için teşekkür ederim
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 17.06.2018, 16:06
 
Üyelik tarihi: 17.06.2018
Nereden: istanbul
Mesajlar: 7
Konular: 0
Adı geçen: 0 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır

yararlı bilgi
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 24.06.2018, 22:37
 
Üyelik tarihi: 24.06.2018
Mesajlar: 27
Konular: 1
Adı geçen: 2 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Nedir Nasıl Çalışır

Bitcoin değil ama blockchain teknolojisi ilerleyen zamanda hayatımızda büyük yer kaplıyacak
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bitcoin cüzdanı nedir, bitcoin nasıl çalışıyor, bitcoin nedir, bitcoin transferi nasıl yapılır, madencilik
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 00:39. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.