BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Bitcoin Genel Bölüm > Bitcoin Genel

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen serkancanu

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.06.2018, 04:03
serkancanu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)  
Üyelik tarihi: 17.01.2018
Nereden: Samsun
Yaş: 24
Mesajlar: 445
Konular: 101
Adı geçen: 48 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Kripto Para Bitcoin Nedir Nasıl HarcanırBitcoin, elektronik ortamda yaratılmış ve yine elektronik ortamda elde edilebilen dijital bir para birimidir. Merkezi olmadığından dolayı herhangi bir kurum, kuruluş veya kişinin kontrolü altında değildir. Bitcoinler Dolar veya Euro gibi banknotlar halinde basılan paralar değildir. Matematik problemleri çözebilen yazılımlar kullanan bilgisayarlarda, insanlar ve her geçen gün artan iş yerleri tarafından oluşturulmaktadır.

Bitcoin, Kripto Para olarak da bilinen, gelişen bir teknolojinin ilk örneğidir.

Bitcoin’in Normal Para Birimlerinden Farkı

Bitcoin, elektronik ortamdan bir şeyler almak için kullanılabilir. Bu anlamda, dijital ortamda da kullanılabilen Türk Lirası, Dolar veya Euro gibi nitelendirebileceğimiz bir para birimidir. Fakat Bitcoin’in en önemli özelliği ve onu bildiğimiz para birimlerinden ayıran şey merkezi olmamasıdır. Bitcoin ağını, hiçbir kurum kontrol etmemektedir. Bu bazı insanları rahatlatmaktadır. Çünkü, bu şu demek oluyor ki: Büyük bir banka bu paraya karışamaz.Bitcoin’i Kim Oluşturdu

Satoshi Nakamoto isimli bir yazılım geliştirici, matematiksel kanıta dayalı elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin fikrini ortaya atmıştır. Buradaki fikir, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayan, çok düşük işlem ücretiyle hemen hemen anlık olarak elektronik ortamda aktarılabilen bir para birimi oluşturmaktır.

Kim Basıyor

Kimse. Bu para birimi hiç kimseye hesap vermeyen, kendi kurallarını koyan bir merkez bankası tarafından fiziksel olarak üretilmemektedir. Çünkü merkez bankaları, milli borcu kapatmak için kolayca fazladan para basarak paranın değerini düşürebilmektedir. Bunun yerine, Bitcoin herkesin katılabileceği bir insan topluluğu tarafından dijital olarak oluşturulmaktadır.

Bitcoinler, dağıtılmış şebekedeki işlem gücü kullanılarak kazılmaktadır. Buna madencilik denir. Bu ağ aynı zamanda sanal para birimiyle yapılmış para işlemlerini etkili bir şekilde işleyerek, Bitcoin’i kendi ödeme ağı haline getirmektedir.

Sınırsız Bitcoin Üretilebilir Mi

Hayır. Bitcoin protokolü – Bitcoin’in çalışmasını sağlayan algoritmalar gereği madenciler tarafından yalnız 21 milyon Bitcoin yaratılabilir. Ama bu Bitcoinler daha küçük parçalar haline bölünebilir. Bölünebilecek en küçük miktar bir Bitcoin’in yüz milyonda biridir ve bu birime Bitcoin’in kurucusunun adı olan ”Satoshi” denir.

Bitcoin’in Temeli Nedir

Geleneksel para birimlerinin temeli altın veya gümüştür. Teorik olarak bilirsiniz ki, bir bankaya gidip 1 dolar verirseniz karşılığında altın alabilirsiniz (tabii pratikte işe yaramıyor). Ama Bitcoin’in temeli altın değil, matematiktir.

Dünya çapında, insanlar Bitcoin üretmek için matematiksel bir formülü takip eden yazılımlar kullanmaktadır. İsteyen herkes bu matematiksel formüle rahatça ulaşılabilir ve böylece kontrol edebilir.

Yazılım aynı zamanda açık bir kaynaktır. Yani “sistem yapması gereken şeyleri yapıyor mu?” diye kontrol etmek isteyen herkes inceleyebilir.

Özellikleri Neler

Merkezsiz

Bitcoin ağı, tek bir merkezi otorite tarafından kontrol edilemez. Bitcoin üreten(kazan) ve transferleri işleyen her makine bu ağın bir parçasını oluşturur ve makineler birlikte çalışır. Yani teorik olarak bir merkez otorite bu ağın para politikasıyla uğraşıp bir erimeye neden olamaz veya Avrupa Merkez Bankası’nın 2013’ün başlarında Kıbrıs’ta yaptığı gibi, kafasına göre müşterilerin parasını alamaz. Herhangi bir sebep yüzünden sistemin bir parçası çevrimdışı olsa da, para akışı devam eder.

Kolay Kurulum


Geleneksel bankalar yalnızca bir banka hesabı açtırmak için bile sizi türlü işlemlerden geçirir. Bir esnaf hesabı açmak bürokrasiyle donatılmış oldukça uğraştırıcı bir iştir. Ancak, bir Bitcoin hesabını hiçbir soruya cevap vermeden, hiçbir ücret ödemeden saniyeler içinde oluşturabilirsiniz.

Anonimlik

Kullanıcılar birden çok Bitcoin hesabı açabilir ve bu hesaplar herhangi bir isme, adrese veya kimliği ortaya çıkaran başka bir bilgiye bağlı değildir.

Şeffaflık

Bitcoin, Blockhain denilen bir nevi hesap defterinde, sistemde yapılmış olan tüm işlemlerin detaylarını saklar. Her şey blockchainde depolanır. Ayrıca kamuya açık bir Bitcoin hesabınız varsa, o hesapta ne kadar bitcoin saklandığını herkes görebilir. Sadece hesabın size ait olduğunu bilmezler.

Ama bunlara karşılık insanların hesaplarını daha saklı hale getirmek için uygulayabileceği şeyler vardır:

Aynı bitcoin hesabını sürekli olarak kullanmamak
Tek bir hesaba yüklü miktarda Bitcoin aktarmamak
Cüzi işlem ücretleri
Uluslararası aktarımlarda bankanız sizden onlarca ücret kesebilir. Bitcoin ise bu şekilde bir ücret almaz.

Hız

İstediğiniz yere para gönderebilirsiniz ve Bitcoin ağı transfer işlemini onayladığı anda paranız birkaç dakika içinde hedef noktaya ulaştırılır.

Geri Ödemesizdir

Birine bitcoin yolladığınız an, alıcı size iade etmezse, geri alamazsınız. Sonsuza kadar gitmiş olur.Bitcoin Nasıl Harcanır

Bitcoin’i ya da Bitcoin gibi sanal bir parayı Amerikan dolarına ya da Türk lirasına çevirme şansınız var. Normal döviz kuru gibi bir piyasası olduğu gibi değeri de her gün bir önceki güne oranla daha da değerleniyor. Belki de son 9 yıldaki en çok kazanç sağlamayı başarabilen bir yatırım aracı olmuştur diyebiliriz. Bitcoin’in değerin giderek yükselmesinde dünya ekonomisinde güçlü ve baskın olan bazı şirketlerin desteklemesi önemlidir. Özellikle Amazon ve WordPress gibi dünyanın en büyük pazarlarına sahip olan şirketlerin bu para biriminin kullanılmasını desteklemesi ister istemez insanların bu para birimini kullanmaya ve yatırım yapmaya yönlendirmiştir.

Şu an için ülkemiz sınırları içerisinde Bitcoin ile alışveriş desteğini sağlayan web sitelerinin sayısı oldukça az fakat hali hazırda bu işi yapan sitelere talep fazla olduğundan siteler gelişme aşamasında aynı zamanda da taleplerin fazla olması yeni web siteleri açılacağını da gösteriyor. Dünyaya hizmet eden çok sayıda web sitesi Bitcoin ile alışveriş yapılmasına izin verdiği gibi Bitcoin’e büyük ölçüde yardımda ve destekte bulunuyor. Bunların başında uçak bileti satan Btctrip, Altın ve gümüş gibi değerli metalleri satan Amagi Metals, DVD ve CD satan Slysoft sitesi bunlardan sadece birkaç tanesidir. Böyle pazarların sayısı gittikçe artmaktadır ve Bitcoin kullanımı da gelişmektedir. Zaman geçtikçe böyle bir alışveriş imkanı sunan web sitelerinin sayısı gittikçe artıyor. Ülkemizdeki çoğu insanın görüşü yakın gelecekte ülkemiz sınırları içerisindeki popüler web sitelerinin de Bitcoin ile alışverişi destekleyeceği yönünde. Bu sanal para genelde kredi kartı ile aynı şekilde görülmektedir. Ancak kredi kartından temel olarak bir konuda ayrılmaktadır. Bu da kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde alınan komisyon ücretlerinin Bitcoin ile yapılan alışverişlerde alınmamasıdır. Ayrıca bankaların onayının beklenmesi nedeniyle oluşan süre kaybının Bitcoin ile yapılan alışverişlerde oluşmaması da önemli bir fark ve Bitcoin için önemli bir avantajdır. Hali hazırda elimizde olan Bitcoin’leri, Bitcoin ile alışverişi destekleyen herhangi bir alışveriş sitesine girerek kolaylıkla yapabilirsiniz. Sadece alışveriş siteleriyle değil Bitcoin ile insanlarla takas da yapabilirsiniz. A’dan B’ye para transferi sağlayan bu sanal para sistemi ile dünyanın her bir yanından insanlarla iletişime geçtikten sonra takas yaparak farklı bir yöntem ile alışverişinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Böyle bir para transferi olduğu sürece sınırlandırılamayacak bir alışveriş, takas imkanı bulunacaktır.

Bitcoin’in ülkemiz sınırları içerisinde kullanılmaya başlanmasından sonra iç piyasada ortaya çıkan Bitcoin temin ve nakit paraya çevrilme gibi işlemlerini yapabilecek firmalar kurulmaya ve hali hazırda olan şirketler hızla gelişmeye başlamıştır. Bitcoin bozdurma işlemi tüm firmalarda en fazla 1 gün içerisinde sonuca varmaktadır. Bu işlemin bu kadar uzun sürmesinin nedeni Bitcoin değildir. Bitcoin bozdurma işlemini gerçekleştirecek olan firmanın banka havalesi işlemleri, onay işlemleri gibi işlemlerle uğraşacak olması ve bunların hepsinin belirli zamanlarda yapılabilme kısıtlılığıdır. Aynı zamanda Bitcoin bozdurma işlemi gerçekleştirecek olan kullanıcıların kimlikleri gizli tutulabilir olması gerektiğinden bu durum firmaların başını yakabilir ya da kullanıcıların yakabilir.
Prenscem bunu beğendi.


__________________DOGE: DAxwruFe2nN6wy1VWbGEQ9bm8YMGxsvQm6


kendince haklıysan sıkıntı yok..
Alıntı ile Cevapla


  #2  
Alt 16.06.2018, 14:34
 
Üyelik tarihi: 08.03.2018
Mesajlar: 67
Konular: 19
Adı geçen: 7 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Kripto Para Bitcoin Nedir Nasıl Harcanır

hocam öncelikle yazınız için teşekkür ederim

bitcoin'in Dünya çapında para transeferi ve al sat larda daha çok kullanıldığını söyleyebilirim fakat bunlar sadece bizlerin görebildiği buz dağının üst kısımları buz dağının görünmeyen kısımlarında bitcoin bu amaçların dışında kullanılmakta

deepWeb de alıcılar ve satıcılar bitcoin i illegal işlerde kullanmaktalar bunun en büyük nedeni normal bir para takip edilebilecekken bitcoin in takibinin yapılamamasından kaynaklanıyor yani aslında bitcoin asıl bizim göremiyeceğimiz yerlerde ve çinlilerin himayesi altında kullanıyor
__________________
Ya Olduğun Gibi Görün Yada Göründüğün Gibi Ol
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 16.06.2018, 15:21
AhmetKofali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.12.2017
Nereden: KKTC
Mesajlar: 723
Konular: 71
Adı geçen: 62 Mesaj
Etiketlenme: 2 Konu
Standart Cevap: Kripto Para Bitcoin Nedir Nasıl Harcanır

Yazı içeriği özellikle yeni başlayan kullanıcılar için oldukça güzel ve faydalı olmuş. Yazınız için yapmak istediğim bir eleştiri var. Bitcoin Nasıl Harcanır başlığı altında yer alan ilk paragraf içerisinde nasıl harcandığından ziyade nasıl Bitcoin Nasıl Bozulur başlığına cevap verilmiş. O sebeple o kısım için bir ek başlık açarak biraz daha detay girerseniz yazınız çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. Yazının kalan kısmı için konuşmak gerekirse başlık ve mesaj uyumları konusunda gözüme çarpan başka noktaların olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
__________________
Dogecoin: DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bitcoin, bitcoin nasıl alınır, bitcoin nedir, kripto para borsası, kripto para madenciliği
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 20:24. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.