BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Bitcoin Genel Bölüm > Bitcoin Genel

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen slarktr

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.06.2018, 17:40
jessicaellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.02.2018
Mesajlar: 282
Konular: 45
Adı geçen: 24 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Lightbulb Bitcoin Tarihi ve HikayesiBitcoin Tarihi ve Hikayesi
2007

Bitcoin konsepti 2007 yılında başladı. Japonya'da yaşamakta olan ve onun hakkında çok şey bilinmese de, Satoshi Nakamoto tarafından başlatıldığına inanılmaktadır. Aslında, birçok kişi bunun sadece bir takma isim olabileceğini düşünüyor. Böyle bilinse de, bu kimlik tamamen dünyada gizli kaldı.

Ağustos 2008

Bir şifreleme patent başvurusu için, Bitcoin kavramının iddia edilen yaratıcısıyla herhangi bir bağlantısı olduğunu reddeden üç kişi tarafından dosyalanmıştır. Bu isimler Neal Kin, Vladimir Oksman ve Charles Bry dir. Aynı ay içinde anonim olarak bitcoin.org alan adı satın alınıp tescil edildi.

Ekim 2008

2008 yılının Ekim ayında, alan adının alınmasından sadece iki ay sonra, ‘Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System’, sözde Satoshi Nakamoto tarafından yazılan bir makale yayınladı. Kağıt, Bitcoin'in gerçekte nasıl çalışacağının temelini çizdi ve kopyalanan para problemini çözdü, bu da Bitcoin'in büyümesine izin verdi.

Kasım 2008

White Paper yayımlandıktan bir ay sonra, Bitcoin projesi, açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilmesi ve dağıtımı üzerine odaklanan bir topluluk işbirliği web sitesi olan SourceForge'a kayıt oldu.

Ocak 2009

2009'un başlarında, 'Genesis' takma adı verilen ilk blok başlatıldı ve bu, Bitcoin'in ilk sürümünün piyasaya sürülmesine izin verdi. Bitcoin'in Windows için Microsoft Visual Studio ile derlendiği, ancak komut satırı arayüzünden yoksun olduğu için birden fazla kişi tarafından geliştirildiğine dair başka spekülasyonlar yapıldı. Şu anda, bir Bitcoin üretim sisteminin 2040 yılına kadar toplam 21 milyon Bitcoin yaratacağı öngörülüyordu. Daha sonra, ilk transfer geliştirici ve şifreleme aktivisti Hal Finney ile Satoshi arasında gerçekleşti.

Ekim 2009

Ekim ayında, New Liberty Standard bir Bitcoin döviz kuru yayımladı. Değer 1USD = 1,309,03 BTC olarak oluşturuldu. Bu, Bitcoin'i yaratan bilgisayarı çalıştırmak için elektriğin maliyetini içeren bir denklem kullanılarak oluşturuldu. Bu ayın ilerleyen günlerinde, #bitcoin-dev kanalı, özgür ve açık kaynak geliştirme toplulukları için tasarlanmış bir tartışma ağı olan freenode IRC'ye kayıt oldu.

Aralık 2009

2009'un sonlarında, Bitcoin'in ikinci versiyonu geliştirildi ve piyasaya sürüldü; ancak daha sonraki günlerde ilk zorluklarını artırdılar.

Şubat 2010

2010'un başlarında, Bitcoin Borsası doğdu ve Piyasa, şirket dışı dolar tarafından kuruldu. Ayın ilerleyen günlerinde başvurunun yapıldığı tarihten bir buçuk yıl sonra şifreleme patenti yayımlanarak onaylandı.

Mayıs 2010

Bu ay, Bitcoin kendini kanıtlayacaktır ve Bitcoin'nin ilk gerçek işlemi gerçekleşecektir. Florida'da yaşayan Laszlo Hanyecz adında bir programcı, bir pizzaya 10,000 Bitcoin öder, ilk olarak Papa Johns'un İngiltere'de çalışan bir gönüllü tarafından satın alınır. O sırada döviz kuru, pizza için 25USD'de olarak satın alım fiyatını belirler.

Temmuz 2010

Bitcoin'in 3. sürümü geliştirildi ve yayınlandı. Bu ayın ilerleyen günlerinde, Slashdot'taki yeni versiyondan çok sayıda yeni Bitcoin kullanıcısı oluştu. Bu ayın beş günlük periyodu sırasında, MtGox adında bir Bitcoin döviz piyasasını oluşturan Jed McCaleb, Bitcoin'nin değerini 0.0008USD/BTC'den 0.080USD/BTC'ye yani on kat yükselmesine yol açtı.

Ağustos 2010

Ağustos 2010, Bitcoin için feci bir ay oldu ve sistem saldırıya uğradı. Sistemdeki bir güvenlik açığı, Bitcoin’in hatalı şekilde doğrulanmasına neden oldu ve ardından 184 milyon Bitcoin’in üretilmesiyle sonuçlandı. Değerin büyük ölçüde düşmesine neden oldu.

Eylül 2010

Bu ay, Bitcoin için bir önceki ayın hackini atlatmaya çalıştıkları yoğun bir aydı. Jgarzik tarafından, o zaman Windows tabanlı CUDA istemcilerinin açık kaynak koduna sahip olmak için, o sırada 650USD'ye eşdeğer olan 10,000BTC şeklinde bir teklif yapıldı. Daha sonra bu ay, bu teklifi aldılar ve MIT lisansı altında kaynağı serbest bıraktılar.

Ekim 2010

Mali İşler Görev Gücü adlı Hükümetlerarası bir grubun, terörist grupları finanse etmek için dijital paraların kullanımı konusunda uyardığı, kara para aklama konusunda bir rapor yayınladığı, Bu yüzden ise bu ay içinde çok fazla inceleme yapıldı. Bu rapora rağmen, durmuş olan Bitcoin döviz kuru tekrar yükselmeye başladı. Bu durum OpenCL madencisinin ilk kamu sürümü yayınlandıktan sonra geldi.

Kasım 2010

Bitcoin 1 milyon dolara ulaşır. Bu sayı o anda Bitcoin sayısına dayanıyordu ve bu da 0,50 $/ BTC değerinde bir artışa yol açar.

Aralık 2010

Nokia N900 mobil bilgisayarı için yazılan, daha sonra ilk portable-to-portable Bitcoin işleminin gerçekleşmesini sağlayan, forum üyesi doublec tarafından oluşturuldu.

Ocak 2011

Silk Road iş için kapılarını açar. Bu, insanların çevrimiçi alışveriş yapmak ve satmak için Bitcoin'i izlenemez bir yöntem olarak kullanmalarını sağlayan yasadışı bir Bitcoin pazar yeriydi. Uyuşturucular için eBay olarak biliniyordu. Bu ay ayrıca Bitcoin, Zimbabve'nin Zim Doları'nın 12BTC için işlem gördüğü #bitcoin-otc'daki en büyük ticareti gördü.

Şubat 2011

Şubat ayında, Bitcoin ilk kez ABD doları ile aynı fiyata ulaştı. Popülerlikteki artış nedeniyle, web sitesi artan trafik ile mücadele etti.
Trafikteki artış nedeniyle, weusecoins.com tescillenir ve Bitcoin üzerinde en çok izlenen videolardan birini oluşturan bir Bitcoin kaynağı olur.

Mart 2011
,
Bitcoin Market, asgari ticaret büyüklüğünü azaltan, 24×7 alım satımına izin veren ve yapılan işlemlerin ödemelerin yapılmasını sağlayan önemli bir güncellemeye sahiptir. Ayın ilerleyen günlerinde Jed McCalen, MtGox'i Japonya’nın Tibanne Şirketine satar. Britcoin ticaret için açılır. Bitcoin ve İngiliz Sterlini (GPB) exchange için bir ilk olur. Aynı ay Bitcoin Brezilya da açılır.

Nisan 2011

Bitcoin büyümeye devam eder, Euro ve diğer birçok para değişimini sağlayan Bitmarket.eu kapılarını açar; Ancak, Bitcoin aynı ayda, Euro ve İngiliz Sterlini Pound ile eşdeğer olur. Stokun değeri 10 milyon ABD dolarını geçer.

Haziran ayına kadar, her bir Bitcoin 31 dolar değerine ulaşır ve bu da para birimine 206 milyon dolarlık bir piyasa değeri kazandırmıştır. Bu, bir Avustralyalı üyeyi, 1984 Celica Supra'yı 3000BTC'ye satmaya düşündüğü zaman, Bitcoin karşılığında bir araç satan ilk kişi olur.

Haziran 2011

Bitcoin, bugüne kadarki en büyük yüzde fiyat düşüşü olan 2011'in Büyük Balonunu olarak görüldü ve döviz kuru 31.91USD'nin zirvesinden sadece 4 gün sonra 10USD'ye düştü. Aynı ayda, bir forum üyesinin cüzdanında
25.000BTC olduğu iddia edildi. Bu miktar 375.000USD'ye yakındı. Ayrıca, MtGox'te büyük bir güvenlik ihlali vardı ve bu da borsanın 7 gün boyunca kapatılmaya neden oldu. Bu, para biriminin Bitcoin başına 17.51 ​​dolardan 0.01 dolara indiğini görüldü.

Temmuz 2011

İlk Bitcoin uygulaması Apple iPad için, Intervex Digital tarafından geliştirildi ve Bitcoins Mobile olarak adlandırıldı.

Eylül 2011

İlk fiziksel Bitcoin, Casacius Coins adlı paraları isimlendiren Mike Caldwell tarafından üretildi.

Şubat 2012

Dünyanın en büyük ikinci Bitcoin exchange borsası olan TradeHill kapılarını kapattı. Düzenleyici problemler ve katkıda bulunan bir faktör olarak 100,000USD kaybı oluştu. Yine bu ay, Bitcoin Dergisi ve Bitcoin dergileri de çıktı.

Mart 2012

Bir web sitesi barındırma şirketi olan Linode'da bir güvenlik ihlali yaşandı ve bugüne kadarki en büyük Bitcoin hırsızlığıyla sonuçlandı. Çalınan 46,000BTC, 228.000USD üzerinde değer gördü.

Ağustos 2012

Charlie Shrem tarafındanan oluşturulan BitInstant, Bitcoin transfer servisi aracılığıyla bir Bitcoin banka kartı oluşturmak için açıklama yaptı.

Eylül 2012

Bu ay başka bir hack saldırısı oldu; Bu sefer isedördüncü büyük ABD Bitcoin exchange borsası olan Bitfloor saldırıya uğradı. Onlar 250,00USD değerinde olan 24,000BTC'lik bir kayıp yaşadılar. Tüm borsa işlemlerine ara verildi. Aynı ayda, protokol için bir çekirdek geliştirme ekibi ve Bitcoin Vakfı kuruldu.

Aralık 2012

İlk Bitcoin bankası kuruldu. Bitcoin Central, bir Avrupa bankası olarak lisanslandı ve Avrupa düzenleyici çerçevede faaliyet göstermeye başladı.

Şubat 2013

2011'den bu yana ilk kez, bir Bitcoin'in ticaret değeri 30 USD'ye ulaştı ve ardından 601 gün içinde ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Mart 2013

Bitcoin aracı kurumlarından biri olan BitInstant hack saldırısına uğradı. Bu durum yaklaşık 12,000USD'lik hırsızlık ile sonuçlandı. Ayrıca ilk Bitcoin ses gösterisi yayınlandı, başlıklar Let’s Talk Bitcoin! Ve Adam B. Levine tarafından sunuldu.

ABD Mali Suçları Suçlama Ağı (FINCEN), ilk Bitcoin düzenlemelerini yayınladı. Bu, Bitcoin'in nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin devam eden tartışmayı işaretleyen sanal para birimi yöneten, değiştiren veya kullanan kişiler için bir rehberlik raporu olarak hizmet etti.

Bitcoin piyasa değeri 1 milyar USD'yi geçti.

Nisan 2013

Bitcoin Central saldırıya uğradı. Hackerlar birkaç yüz Bitcoin çaldı.

Ağustos 2013

Bitcoin, mal veya hizmet satın almak için Bitcoin para olarak kullanılabileceğini açık olduğunu belirten Teksas Hakimi tarafından para birimi olarak yönetime girer. Bloomberg, Bitcoin verilerini terminalinde test etmeye başlar ve çalışanların XBT Para Birimi altında BTC'nin değerini takip etmesini sağlar. Alman Federal Maliye Bakanlığı, Bitcoin'in Almanya'da özel bir para olduğunu ve ticari ve özel satışlarda kullanılmasına izin verdiğini söyledi.

Eylül 2013

Tamamen Bitcoin bağışları tarafından finanse edilecek olan evsizler için Florida'da dokuz dönümlük bir sığınak inşa edilmesi duyuruldu.

Kasım 2013

Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi görerek 700 dolara ulaştı ve ay boyunca yükselmeye devam etti. Ayrıca Pennsylvania'daki ilk Metro restoranı olan Allentown, Bitcoin'i kabul etmeye başladı.

Aralık 2013

2013 sonu, 96.000 Bitcoin'in çevrimiçi bir uyuşturucu sitesi olan Sheep Marketplace'dan çalındığı, tarihin en büyük soygununu gördü. Çin Halk Bankası, Bitcoin'in 'gerçek anlamıyla' bir para birimi olmadığını, Fiziksel para birimleri ile aynı yasal statüye sahip olmadığını, tüm finansal kurumların Bitcoin işlemlerini ele geçirmesini durdurduğunu ve bunun da yüzde 20'nin üzerinde bir fiyat düşüşüne neden olduğunu belirtti.

Ocak 2014

BitInstant CEO'su Charlie Shrem, Silk Road'daki para aklama iddialarından suçlandı. Daha sonra JFK havaalanında tutuklandı, Sonra ise Bitcoin Vakfı Başkan Yardımcısı olarak görevinden istifa etti.

Şubat 2014

HMRC, Bitcoin'i varlık veya özel para olarak sınıflandırır; bu, madencilik veya Bitcoin exchange için KDV ödemeyeceğiniz anlamına gelir.

Haziran 2014

Silk Road'dan ele geçirilen 29.000'den fazla Bitcoin, ABD Hükümeti tarafından müzayede edildi. Bu aslında, çevrimiçi suçluların hukukun üstünlüğünden kaçınmasının kolay bir yolu olmadığını gösterdiği için, Bitcoin'in meşruiyet kazanmasına yardımcı oldu.

Temmuz 2014

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı, “Bit Lisansı” nın bir gerçeklik haline gelmesini sağlayabilecek sanal para birimlerinin düzenlenmesi için önerilen kuralların ilk taslağını yayınladı. Bu ayın ilerleyen günlerinde, Küresel Danışmanlar Bitcoin Yatırım Fonu (GABI), dünyanın ilk düzenlenmiş Bitcoin Yatırım Fonu'nu başlattı.

Ağustos 2014

Exchequer Şansölyesi'nde çalışan George Osborne, Bitcoin üzerinde 20 sterlin değerinde Bitcoin satın aldığını ve HM Hazine'nin Dijital para birimleriyle ilgili bilgi için yaptığı çağrıyı açıkladığı zaman, onu olumlu bulduğunu söyledi.

Ekim 2014

TeraExchange, ilk Bitcoin türev işleminin düzenlenmiş bir borsada gerçekleştirildiğini açıkladıktan sonra, yeni bir hedging aracı Bitcoin'e eklenmiştir. Bu, tüm Bitcoin topluluğuna güvenilirliği ve kurumsal güveni aşılamıştır.

Aralık 2014

Bilgisayar devi Microsoft, bir ödeme şekli olarak Bitcoin'i kabul etmeye başlamıştır.

Ocak 2015

New York borsasında CoinBase 'in 75 miyon USD 'lik yatırımcısı bulunuyordu.

Ağustos 2015

MtGox'un CEO'su olan Mark Karpeles, sahtekarlık ve zimmete para geçirme suçlarıyla Japonya'da tutuklandı. Borsanın, 744.400 Bitcoin müşteri mevduatını kaybetmiş olduğu düşünülmektedir.

Ekim 2015

Avrupa Adalet Divanı, Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin Avrupa Birliği'nde KDV'ye tabi olmaması gerektiğine karar verdi.

Mayıs 2016

Craig Wright, bir blog yayınında, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu açıkladı; Ancak, doğrulama Bitcoin topluluğu tarafından engellendi. İddiaları daha sonra kendi blogunda Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen tarafından desteklendi. Wright ile Londra da tanıştığını ve Nakamoto’nun özel Bitcoin anahtarlarından birini kullanarak keyfi bir mesaj imzaladığını belirtti; Ancak, daha sonra Wright tarafından kandırıldığını söyledi.

Ağustos 2016

En büyük Bitcoin borsası, Bitfinex saldırıya uğradı ve 119,756 Bitcoin müşteri fonunun çalındığını açıkladı. Bu yaklaşık 72 milyon dolarlık bir değere sahipti. Bu durum, Bitcoin'in fiyatının yaklaşık %20 oranında düşerek 480 USD düşmesine neden oldu.

Kasım 2016

Donald Trump, ABD'nin 45. başkanı oldu sonra ABD pyasası düşüşe uğradı. Bu, Bitcoin için iyi bir haberdi, gece değerde keskin bir artış oldu ve sadece 24 saatte %5 arttı. Ardından diğer günler stabil olarak %2,5 arttı.

Mart 2017

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bir ay içinde ikinci kez Bitcoin'i izlemek için kullanılacak olan dijital para birimine getirme talebini reddetti.

Bitcoin Site Link

Bitcoin Coinmarketcap


__________________
DOGE: DCMTjLQCEjrYYPPDGdBVi6hHFGcFiXGaz7

Konu jessicaellen tarafından (19.06.2018 Saat 01:26 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla


  #2  
Alt 16.06.2018, 18:38
slarktr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31.01.2018
Mesajlar: 199
Konular: 25
Adı geçen: 5 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Tarihi ve Hikayesi

Ellerine sağlık kronoloji sıralamasını güzel yapmışssın
jessicaellen bunu beğendi.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 16.06.2018, 18:46
jessicaellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.02.2018
Mesajlar: 282
Konular: 45
Adı geçen: 24 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Tarihi ve Hikayesi

Alıntı:
slarktr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık kronoloji sıralamasını güzel yapmışssın
Sağol hocam, Dünden beri bu yazı ile uğraşıyorum
__________________
DOGE: DCMTjLQCEjrYYPPDGdBVi6hHFGcFiXGaz7
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 28.06.2018, 20:09
AhmetKofali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.12.2017
Nereden: KKTC
Mesajlar: 723
Konular: 71
Adı geçen: 62 Mesaj
Etiketlenme: 2 Konu
Standart Cevap: Bitcoin Tarihi ve Hikayesi

Bitcoin ile ilk olarak 2014 yılının ortalarında tanımış ve o dönemler lise öğrencisi olduğum için sadece araştırma aşamasında kalmıştım. Daha sonra aile ireylerimden aldığım yardımlar ile ilk kez Bitcoin piyasasına adım atmanın heyecanını yaşıyordum. O zamanlar hayallerini kurduğum son model telefonlar (bir lise gencinin başka ne hayali olabilir ki?), arabalar belki de bu yatırımlarım ile gerçek olacaktı. Oldu mu? Evet. Daha sonrasında Bitcoin ile ilgili çok daha fazla hayaller kurdum ve araştırmalar yaptım. Bitcoin tarihçesi hakkında detaylı ve geniş bir bilgi kapasitem bulunuyor. Bu konuda belirtilmiş birçok detayı zaten biliyordum fakat kronolojik olarak sıralanmış bir şekilde bu bilgileri ilk defa gördüm. Bu büyük bir emeğin sonucu meydana gelebilecek bir şey. Elinize, emeğinize ve klavyenize sağlık hocam.
__________________
Dogecoin: DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
bitcoin, bitcoin hikayesi, bitcoin nedir, bitcoin tarihçesi
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 20:30. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.