BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Borsalar Ve Al - Sat Denemeleri > Borsalar

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 1 gönderen AhmetKofali
  • 2 gönderen Baskan
  • 1 gönderen Yolcu01

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.07.2018, 19:57
AhmetKofali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.12.2017
Nereden: KKTC
Mesajlar: 723
Konular: 71
Adı geçen: 62 Mesaj
Etiketlenme: 2 Konu
Question Borsalardan Nasıl Para KaybedilirBorsa hayatımızın her alanında karşımıza çıkan ekonomik platforma verilen isimdir. Döviz, kripto para ve altın gibi önemli yatırım araçlarının alınıp satıldığı, alıcı ve satıcıların bir araya geldiği bu platform bir nevi ara bulucu (aracı) firma olarak da bilinmektedir. Daha önce yazmış olduğum yazılarımı takip eden arkadaşlar bir önceki yazım olan ''Borsalardan Nasıl Para Kazanılır'' konuyu muhakkak görmüş ve okumuştur. O yazı içerisinde yer alan başlıklar ve başlıkların açıklamaları ile nelere dikkat edilerek borsalar üzerinden kazanç sağlanacağını anlatmıştım. Bu yazımda ise ''Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir'' başlığı hakkında detaylı bilgiler ve başlıklar paylaşacağım. Tabii ki diğer başlığa kıyasla daha ilgi çekici bir konu olacaktır fakat her iki makaleden de alınması gereken önemli bilgilerin olduğunu hatırlatmadan yazıma başlamak istemiyorum. Başlıyoruz…


Yetersiz Tecrübe

Borsa içerisinde yapılan işlemlerde yaşanılan en büyük kayıplar yetersiz tecrübelerden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar al-sat işlemleri kolay olarak algılansa da bu işlemlerin aslında çok zor olduğu borsa üzerinde işlem yaptıkça öğreniliyor. Özellikle kripto para borsasını düşünmek gerekirse çok fazla tecrübe edinmek gerektiğini ve bu tecrübelerde profesyonel olmadıkça yüklü işlemler yapmamayı alışmak gerekiyor. Peki, hiç işlem yapmadan tecrübe edinebilir miyiz? Tabii ki hayır. Her ne kadar internet üzerinden video izlesek de makale okusak da kendi edindiğimiz tecrübenin yerini asla tutamaz. O sebeple ilk olarak bu araştırmaları yapmalı daha sonra ise düşük bir miktar ile borsa içerisinde al-sat yapmalıyız. Bu düşük hacimli işlemler ile ne zaman nasıl hareket etmemiz gerektiğini alışmalı ve sonrasında yüklü miktarlar ile işlemler yapmalıyız. Borsa üzerinde yüksek bütçe ve yetersiz tecrübe ile kazanç sağlamak imkansızdır. Bu durum aksine çok ciddi zararlar ile bitebilecek bir durumdur. Bu başlık için belirtmek istediğim son nokta ise asla gündelik gördüğümüz değişimler kadar gelir elde edilmediğidir. Yani, her veriye inanmamakta fayda var. Bazı veriler spekülasyon amaçlı kullanılıyor olabilir ve bu durum yetersiz tecrübeye sahip kullanıcılara ciddi zararlar yaşatabilir.

Yetersiz Bilgi

Borsalar üzerinde para kayıplarının yaşanmasındaki bir diğer önemli faktör ise yetersiz bilgidir. Yeterli araştırma yapılmadan, yeterli bilgi toplanmadan yapılan yatırımların her zaman geri dönüşü hüsran ile bitmektedir. Özellikle kripto para piyasası içerisinde yüksek volatilite olduğu için araştırma çok önemli bir faktördür. Şunu unutmamak gereklidir ki hiçbir zaman için bir ürünün veya para biriminin değeri onun ölümsüz olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun en güzel örneğini ise Bitconnect üzerinden verebiliriz. Kullanılmakta olunan Bitconnect Lend Ponzi sistemi ile yüksek fiyat sevitelerine ulaşan ve yüksek hacime de ulaşan bu kripto para birçok kullanıcının favorisi olmuş durumdaydı. Herkes gerek yüksek işlem hacmi gerekse yüksek fiyatı nedeni ile bu kripto parayı portföyüne eklemeyi ihmal etmiyordu. Fakat ne oldu? Tek gece içerisinde fiyat 400 USD seviyelerinden 1 USD seviyelerine geriledi. Peki, buradaki sebep neydi? Tabii ki kurulu ve işlemekte olan sistem batmıştı ve artık bu kripto paranın bir değeri kalmamıştı. Bu durum kimleri etkiledi? Tabii ki bu konu hakkında yeterli bilgisi olmayan, yeterli araştırma yapmayan herkesi etkiledi. O sebeple yatırım yapmadan önce yeterli derecede araştırma yapmalı ve yeterli bilgiye sahip olduğumuz zaman yatırım yaparak borsa üzerinden kazanç elde etmeye başlamalıyız. Yatırım yapılacak yatırım aracına bağlı olarak yerli makaleler, yerli videolar ve yabancı makaleler, videolar izlemek yeterli bilgiye sahip olmamızı sağlayacaktır. Tabii ki konuya hakim olmadıkça borsa üzerinden para kaybetmek de kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.

Panik Satışları

Bu başlık ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ben zaten bu başlığı ‘’Borsalardan Nasıl Para Kazanılır’’ adlı makalemde yazmıştım, değil mi sevgili okurlarım? O makale içerisinde de belirttiğim gibi, bu başlık her iki konu için uygun ve gerçekleri yansıtabilecek bir başlıktır. Panik satışları hem gelir elde etmek için hem de gelir kaybı yaşamak için bizleri ilgilendiren en önemli başlıktır. Yine kripto para piyasası üzerinden örnek vermek gerekirse panik satışları çok sık olarak görülmektedir. Bu satışların gerçekleşme şekli tamamen büyük yatırımcının belirlediği miktarlara ve bu yatırımcının bütçesine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir büyük yatırımcı veya yatırımcı grubu kurban olarak belirlediği kripto parayı sürekli olarak fiyat olarak düşürterek satış yapabilir. Bu durum gerçekleştiği zaman bu yatırımcılar satışlarını en yüksek fiyat ile gerçekleştirmiş oluyor. Bu durumun gerçekleşmesi sonrasında ise amatör yatırımcılar tuzağa takılıyor ve panik satışları yapmaya başlıyor. Bu satışlar her ne kadar yatırımcı psikolojisinde kayıp engellemek için yapılsa da en çok büyük yatırımcıların işine geliyor. Yapılan ilk hamle ile fiyatı düşüren büyük yatırımcı panik satışları ile fiyatın daha fazla düşmesini bekliyor. Bu olay gerçekleştiği zaman ise kendi satışlarına kıyasla daha düşük bir fiyat seviyesinden yeni alışlar yapıyor. Böylelikle yapılan panik satışlarını bir fırsata çevirerek aradaki fiyat farkından güzel bir gelir elde etmiş oluyor. Kısacası bu başlık hakkında özet geçmek gerekirse, gerçekten güvenerek ve araştırarak yaptığınız yatırımlarda ani fiyat düşüşlerine kanmayınız. Bu düşüşlere uyarak sizin yapacağınız her zararına satış bir başka büyük yatırımcının cebine ekstra kazanç olarak dönecektir. O sebeple fiyat grafiklerini dikkatli takip etmeli, ve bilgisiz bir şekilde hareket etmemeliyiz.

Hatalı Tercih

Gerek yatırım aracı olarak gerekse borsa olarak seçim yaparken çok dikkatli olmalı ve iyi bir tercih yapmalıyız. Düşük işlem hacmine sahip, kaliteli bir hizmet veya vizyonu olmayan tercihler de para kaybı yaşamak için geçerli olan diğer sebeplerdir. İşlem hacminin düşük olması veya kaliteli bir hizmet tercihi yapılmaması durumunda o hizmeti kullanan kişi sadece zarar edecektir ve bu yine açıkgöz, büyük yatırımcının işine gelecektir. O yüzden borsa veya yatırım aracı tercihi yaparken de detaylı bir araştırma yapmalı ve yeterli bilgiye sahip olduktan sonra tercih yapmalıyız. Özellikle borsa tercihi yapıldığı zaman o borsanın işlem hacmine, şikayetlerine, çalışma saatlerine, ekip detaylarına ve iletişim kolaylıklarına özen göstererek tercih yapılması para kayıplarının önüne geçebilecektir.

Hatalı Analiz, Tavsiye

Dış kaynaklara bağlı olarak yapılan en büyük hatalar ve en çok kayıplara sebep olan en önemli unsur olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir bilgi sahibi olmadan kendi kafasına göre analiz paylaşan yüzlerce kişinin mevcut olduğunu düşünmek gerekirse ne demek istediğimi zaten anlayacaksınız. O sebeple güvenilir olduğuna inanmadığınız, veya ütopik derecede kazanç vaat eden analizler gördüğünüz zaman o paylaşımları kaale almamanızı tavsiye ediyorum. Son olarak şunu da eklemek istiyorum ki zaten o kadar para kazandıracak kapasitede birisi olsa emin olabiliriz ki sadece kendisine kazandır, bilgilerinin ifşa olmaması adına hiç kimse ile bilgi veya analiz paylaşımı yapmazdı. O sebeple görülen her analiz veya tavsiyelere balıklama atlamamakta fayda var. Bu gibi tavsiye ve analizlere uyulması durumunda ise para kaybı yine kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.


Bu makalemde sizlere kendi tecrübelerim ve bilgilerim ile ''Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir'' hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım arkadaşlar. Her türlü öneri, soru ve eleştri için konu altından yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz.
Wisex bunu beğendi.


__________________
Dogecoin: DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg
Alıntı ile Cevapla


  #2  
Alt 15.07.2018, 20:03
Baskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.12.2017
Nereden: Gonya
Mesajlar: 1.125
Konular: 94
Adı geçen: 55 Mesaj
Etiketlenme: 3 Konu
Standart Cevap: Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir

@AhmetKofali konunuz başlık itibariyle gerçekten çok ilgi çekici olmuş başlıgı görünce istemsiz bir şekilde kahkaha attım
Teşekkürler emeğine saglık
AhmetKofali ve Wisex bunu beğendiler.
__________________
Yapmış Oldugum Paylaşımlar KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi Değildir!
Yatırımlarınızı Kendi Alacağınız Kararlar Doğrultusunda Yapın.Her Türlü Risk ve Sorumluluk Kullanıcıya Aittir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 15.07.2018, 20:20
AhmetKofali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.12.2017
Nereden: KKTC
Mesajlar: 723
Konular: 71
Adı geçen: 62 Mesaj
Etiketlenme: 2 Konu
Standart Cevap: Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir

Alıntı:
Baskan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@AhmetKofali konunuz başlık itibariyle gerçekten çok ilgi çekici olmuş başlıgı görünce istemsiz bir şekilde kahkaha attım
Teşekkürler emeğine saglık
Bu başlık ile güzel ilgi çekeceğimi düşünerek açtım zaten, bakalım multi konuları açtığım zaman nasıl etki yaratacak. Güzel yorumun için çok teşekkürler dostum
__________________
Dogecoin: DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 16.07.2018, 11:00
 
Üyelik tarihi: 12.06.2018
Nereden: Bingol
Mesajlar: 80
Konular: 21
Adı geçen: 6 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir

Oncelikle makale icin tesekkurler ama baziseyleri eklemek istiyorum.BTC hakkinda. Bitcoin 4000$'a düşer mi düşmez mi bilemem. Lakin 16500$'dan bu yana 4K seviyelerini bekleyen biriyim forumda da bu konuda görüşlerimi bilen arkadaşlar mevcut.
Burda açıklamak istediğim 1 nokta var. Öncelikli olarak şu maliyet hesabı lafından bir vazgeçin çünkü gördükçe istemsiz bir gülümseme geliyor.

1. adam yurt dışında s9'u 900$ ile 1500$' arasında alıyor. Adam bunu normal bir ülkede 1 aylık maaşı ile alıyor. Türkiyede alabilmen için 1500$'dan hesaplarsak 5 aylık maaşı yatırması lazım. Kaldı ki 1500$ a tr den alamaz zaten min. 2500$ bi ara 5000$'a kadar çıkmıştı yani.

2. adam bu iş için fabrikayı kurabilmek için 2 şeye bakıyor. bunlardan 1 tanesi soğuk ülkeler diğeri ise elektriğin en ucuz olduğu ülkeler. sen burda 1 w'ına 1 TL ödüyon vergileriyle çartu ile çurtu ile adam 0.10 kr ödüyor. Belki bedava kullanıyor.

bu durumda maliyeti kendine göre mi yapacan adamlara göre mi?
adam 3000 makina ile kendi havuzunu yaratacak güç sağlıyor.
sen 4 makina ile sağdaki soldaki pool'lara girmeye çalışıyon sonra elektrik fiyatını hesaplayıp maliyet diye ortaya atlıyon.
AhmetKofali bunu beğendi.
__________________
DD8XfvKueKSoCEQgdDLWGKQ1fLsF3girWD
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 19.07.2018, 21:19
AhmetKofali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.12.2017
Nereden: KKTC
Mesajlar: 723
Konular: 71
Adı geçen: 62 Mesaj
Etiketlenme: 2 Konu
Standart Cevap: Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir

Alıntı:
Yolcu01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Oncelikle makale icin tesekkurler ama baziseyleri eklemek istiyorum.BTC hakkinda. Bitcoin 4000$'a düşer mi düşmez mi bilemem. Lakin 16500$'dan bu yana 4K seviyelerini bekleyen biriyim forumda da bu konuda görüşlerimi bilen arkadaşlar mevcut.
Burda açıklamak istediğim 1 nokta var. Öncelikli olarak şu maliyet hesabı lafından bir vazgeçin çünkü gördükçe istemsiz bir gülümseme geliyor.

1. adam yurt dışında s9'u 900$ ile 1500$' arasında alıyor. Adam bunu normal bir ülkede 1 aylık maaşı ile alıyor. Türkiyede alabilmen için 1500$'dan hesaplarsak 5 aylık maaşı yatırması lazım. Kaldı ki 1500$ a tr den alamaz zaten min. 2500$ bi ara 5000$'a kadar çıkmıştı yani.

2. adam bu iş için fabrikayı kurabilmek için 2 şeye bakıyor. bunlardan 1 tanesi soğuk ülkeler diğeri ise elektriğin en ucuz olduğu ülkeler. sen burda 1 w'ına 1 TL ödüyon vergileriyle çartu ile çurtu ile adam 0.10 kr ödüyor. Belki bedava kullanıyor.

bu durumda maliyeti kendine göre mi yapacan adamlara göre mi?
adam 3000 makina ile kendi havuzunu yaratacak güç sağlıyor.
sen 4 makina ile sağdaki soldaki pool'lara girmeye çalışıyon sonra elektrik fiyatını hesaplayıp maliyet diye ortaya atlıyon.
Güzel yorumun için teşekkür ederim dostum, güzel bir örneklendirme olmuş.
__________________
Dogecoin: DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 29.07.2018, 11:23
Wisex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.02.2018
Nereden: Giresun
Yaş: 24
Mesajlar: 791
Konular: 213
Adı geçen: 91 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir

Bu makaleniz için DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg adresine 1000 DOGE gönderildi.
@AhmetKofali;
__________________
Türkiye'nin Lider Bitcoin Forum Sitesi
Konu Açmadan Okuyunuz - BTCFRM Yönetimi
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 29.07.2018, 15:07
AhmetKofali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.12.2017
Nereden: KKTC
Mesajlar: 723
Konular: 71
Adı geçen: 62 Mesaj
Etiketlenme: 2 Konu
Standart Cevap: Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir

Alıntı:
Wisex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu makaleniz için DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg adresine 1000 DOGE gönderildi.
@AhmetKofali;
Ödeme alınmıştır, teşekkürler.
__________________
Dogecoin: DRnuGvHvc8vwWEcYgQvi4dJqwetb1iDQYg
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
borsada kayıp önleme yöntemleri, borsada para kabetme, borsalarda para kaybetmek, borsalardan nasıl para kaybederiz, borsalardan nasıl para kaybedilir
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 10:33. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.