BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Alt Coinler > Diğer Coinler

Etiketlenen üyelerin listesi

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.04.2018, 10:34
 
Üyelik tarihi: 05.03.2018
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 42
Konular: 18
Adı geçen: 1 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart NXT Coin Nedir? Nasıl Üretilir ve Kullanılır? Ne İşe Yarar?Kriptokrasi dünyasının ilk dijital para arzı (ICO) sonucu ortaya çıkan ürün, NXT ve muazzam platformu olmuştur. NXT coinin bu kadar ilgi görmesinin nedenlerinden birisi budur. 2017 yılının sonlarına doğru büyük bir atağa geçmesi ile dikkat çekmiştir. Bu nedenle NXT nedir, nasıl üretilir ve ne işe yarar sorularının cevaplarına hep birlikte göz atalım.

Diğer kripto para birimlerinin aksine bitcoin tabanlı olmayan NXT, merkezi olmayan ikinci nesil açık kaynak kodlu bir blok zinciri platformudur. 2013 yılının sonlarına doğru çıkmış olması nedeniyle eski coinlerden birisidir. Buna karşın istenen başarı, 2017 yılına kadar yakalanamamıştır. Stabil hareket eden fiyatları, birçok kişinin güvenini kazansa bile düşük seyri gölgede kalmasına neden olmuştur.

NXT coin, kendi altyapısından çıkarttığı Ignis isimli kripto para ile herkesin dikkatini çekmiştir. Çünkü birkaç borsa, cüzdanında NXT tutan kullanıcılara Ignis dağıtacağını duyurmuştur ve dolayısıyla talebi artmıştır. 2 NXT karşılığında 1 Ignis dağıtılacak olması, NXT’nin değerinin hızla yükselişine neden olmuştur. Bu durum birçok kullanıcı tarafından güvensiz karşılanmıştır; ama Ignis çıktığında değerli olabileceğini düşünerek yatırım yapmıştır. Ignis çıktıktan sonra stabil seyre geri dönmüştür.

Orijinal bir kodlama ile Java’da yaratılan NXT, bitcoin tabanlı olmaması nedeniyle de merak uyandırmıştır. Kripto para birimleri arasında böyle bir farklılığın yaratılması ise bunun tek nedenidir. Hala NXT hakkında tam anlamıyla fikir sahibi olunamamıştır; ama ilgi gösteren büyük bir kitle bulunmaktadır. Üretildiği ilk günden beri piyasa büyüklüğü belli bir ivmede hareket etmiştir. En yüksek değerini ise 25 Aralık 2017 tarihinde görmüştür. Fiyatı 1,94 dolar olurken, piyasa büyüklüğü 1.720.707.469 dolara ulaşmıştır.

NXT Coin Nedir?NXT, tıpkı bitcoinde olduğu gibi gelişmiş bir açık kaynak kodlu blok zinciri platformudur. Platform ile kripto parasının ismi aynıdır. Yaratıcısı ilk dijital para arzını yaparak NXT platformunu oluşturmaya karar vermiştir ve ortaya çıkan coin, bu sayede ünlenmiştir. BCNEXT isimli anonim yazılım geliştiricinin NXT projesi için fon aramaya başlaması ile temelleri atılmıştır.

NXT, bitcoin gibi kripto paralara öncü olacak işlevselliğe dayalı ve gelişmiş bir açık kaynak kodlu zincir platformudur. NXT coini diğerlerinden farklı kılan özellikleri bulunmaktadır. Bunlar; merkezi olmayan varlık değişimi, pazar alanı ve oylama sistemi şeklinde sıralanmaktadır. Bunlar temel düzeyde olan özellikleridir ve gelişmiş özellikleri hala keşfedilmeye devam etmektedir. Temel özellikleri yanında kolay, izinsiz ve kullanıcılarına tam özgürlük sunmak gibi avantajlara da sahiptir.

Sadece bir ödeme sistemi olarak sınırlandırılamayacak özellikleri bulunan NXT’nin, uygulama programı arayüzü (API) sayesinde gelişmiş blok zinciri de dikkat çekmektedir. Ayrıca bireyler, profesyoneller ve geliştiriciler için ayrı platformları olduğu da bilinmektedir. Bir para birimi olarak ise NXT, kişiler arası para transferlerinde kullanımına ek olarak, projenin mülkiyetini de temsil etmektedir.

NXT’nin Yaratıcısı Kimdir?

Kripto paralar arasında yaratıcısı anonim kalanlardan birisi de NXT’dir. Hakkında bilinen tek şey, BCNext adlı Bitcointalk kullanıcısı olduğudur. Anonim kalması nedeniyle de kripto para camiasında en çok merak edilen isim olmuştur. Forumlarda ve Reddit üzerinde fazlaca tartışılan bu konu, çeşitli iddiaların ortaya atılmasına da neden olmuştur.

NXT’nin yaratıcısı olarak ortaya atılan isimlerden birisi Sergey Ivancheglo’dur. Ama Come-from-Beyond (cfb) adıyla da bilinen bu kişi, kendini sadece NXT takipçisi olarak tanımlamıştır. Uzunca bir süre Sergey’in gerçekten yaratıcı olup olmadığı tartışılmıştır; ama kendisinin de açıklamaları ile o olmadığı kabul edilmiştir.

NXT Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

NXT coin, BCNext adlı anonim yazılım geliştiricisinin, projesine fon aramaya başlaması ile ortaya çıkmıştır. 28 Eylül 2013 tarihinde BCNext, ilk dijital para arzını yaparak NXT için küçük çapta bitcoin bağışı toplamaya başlar. Hedefi 250 bitcoindir ama 18 Kasım tarihine kadar sadece 21 tane toplayabilmiştir. 21 adet bitcoin, 2013 yılının sonlarında 6 bin dolar civarındadır.

Bağış işlemi 21 bitcoin ile bittikten birkaç gün sonra, başlangıç bloğunu yayınlar. Yarattığı 1 milyar coini, katkı paylarıyla orantılı olarak 78 paydaşa dağıtır. Bu şekilde ilk defa NXT ile tanışılmış olunur. Merkezi olmayan ikinci nesil açık kaynak kodlu bir blok zinciri platformu olarak da tanıtılır. Bitcoinin kaynak kodunu kullanan altcoinlerden farklıdır ve bu özelliği ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

NXT, sıfırdan kendisine ait orijinal kodlama ile Java üzerinde yaratılmıştır. Bu nedenle ikinci nesil olarak adlandırılmaktadır. Platformda kullanıcıların token yaratmaları ve bunlarla merkezi olmayan bir borsada al – sat yapabilmeleri sağlanmıştır. Bitcoine dayalı altcoinler; hash mekanizması, bloklar arası zaman, başlangıç zorluğu gibi parametreleri geliştirmektedir. NXT ise bunlardan çok daha fazlası yapması için geliştirilmiştir.

NXT Coin Nasıl Üretilir?NXT’nin bitcoinden farklı olan yanlarından birisi de madenciliğidir. Bitcoin gibi “proof of work” madenciliği ile üretilmemektedir. NXT, “proof of stake” sistemine dayalı bir blok zinciri üzerine çalışmaktadır. POW; çalışma, enerji ve harcama üzerine kurulu bir sistemdir. POS ise işlem gücüne dayalı değildir ve taklit etme, biçim verme gibi özellikleri bulunan bir sistemdir.

Madenciliğinin çalışma şekli ise basitçe şu şekilde anlatılabilir. Forge denen işlem için en az 1000 NXT’yi cüzdanınıza eklemelisiniz. 24 saatlik onay bekleme süresi sonrasında forge işlemini etkinleştirmelisiniz. Bu süreçte cüzdanınızı açık tutmalı ve çevrimiçi olmalısınız. Forge işlemi başladığında eğer yeni bir blok oluşturabilirseniz o blok içerisinde gerçekleşen tüm transfer işlem ücretleri, hesabınıza yatmaktadır. Aynı zamanda sizin cüzdanınızda, bir başkasının cüzdanından daha fazla coin veya token varsa; sizin transfer ücretlerinden daha çok kazanma imkanınız bulunmaktadır.

NXT üretimi için bilgisayarınıza Java kurmanız ve coinlerinizi cüzdanınızda tutmanız yeterlidir. Cüzdanınızda ne kadar çok NXT tutarsanız madencilik şansınız o kadar fazla görülmektedir. Hatta kazanmak için tek şartın, NXT bulundurmanız olduğunu da düşünebilirsiniz. Buna ek olarak, diğer madencilerle bir araya gelerek forge gücünüzü büyütebilir ve bir havuz yaratabilirsiniz. Bu sayede de daha fazla NXT sahibi olacağınız için kazanma şansınız o kadar çok olacaktır.

NXT’nin Blok Zinciri Nedir?

NXT’yi özel kılan yanlarından olan blok zinciri, 2013 yılında platformun oluşturulmasından bu yana gerçekleşen tüm işlemlerin geçmişini içermektedir. Yeni işlemler ise blok zincirinin içine merkezi olmayan bir şekilde işlenen yeni blokların bir parçası halinde kaydedilmektedir. Bu sayede de yeni işlemler NXT blok zincirine dahil edilmektedir.

NXT; tamamen güvenli, güvenilir ve istikrarlı bir platform olarak tanımlanmaktadır. Tamamen merkezsizleştirilmiştir ve açık işlem kaydı tutmak için bir blok zinciri teknolojine öncülük etmektedir. İlk başlarda blok zinciri teknolojisi, kripto para birimleri ile yapılan işlemler ve yeni coinlerin yaratılmasını izlemek için kullanılmıştır. NXT’de ise çoklu çekirdek düzeyinde özellikler eklenmiştir ve blok zinciri teknolojisinden çok daha fazlası kullanılmaya başlamıştır.

Jelurida ve Ignis Nedir?

NXT’nin kripto para dünyasına girmesinden sonra tanıtılan Jelurida, merkezi Hollanda’da bulunan yeni bir start-up şirketidir. Jelurida, NXT çekirdek geliştirici ekibinin fikri mülkiyet haklarını korumak için kurulmuştur. Amacı ise yeni nesil blok zinciri tabanlı uygulamalara yazılım lisansı, bakım ve servis imkanı sunmaktır. Bu sayede de NXT ekonomisinin sürdürülebilir ve gelişen bir platform olmasını sağlamaktadır.

Jelurida, açık kaynak kodlu GPLv2 lisansı altında NXT yazılımını yayınlamaya devam etmektedir ve türemiş bir yazılım için özgür kullanım hakları vermektedir. Jelurida kapsamında atılan ilk adımlardan birisi de Ignis olmuştur. Jelurida sonrasında çıkan yeni coin olan ardor, ilk childchain (çocuk zincir) tokenı olarak Ignis ortaya çıkmıştır.

Ignis, 2018 yılının ilk günlerinde hayatımıza girmiş bir coindir ve NXT’nin 2017 sonlarına doğru yükselişinin tek nedenidir. 500 milyon adet çıkarılacağı duyurulmuş ve cüzdan sahiplerine 2 NXT karşılığında 1 adet verileceği belirtilmiştir. Bu nedenle de birçok kullanıcı NXT almaya yönelmiştir. Elindeki NXT sayısını artırmak isteyen kullanıcılar nedeniyle de fiyatlarda ani bir yükseliş gözlenmiştir.

NXT Coin Nasıl Kullanılır?NXT’nin, bitcoinden farklı olarak kullanılmaktadır ve bu ilk yaratılış amaçları arasında yer almaktadır. Platformda 3 farklı kullanım özelliğinden bahsedilmektedir. Bunlardan birincisi, basit bir şekilde bireyler arasında alım – satım işleminin yapılmasına, depolanmasına ve ağın desteklenmesine dayalı bir kullanım şeklidir.

İkinci kullanım şekli ise profesyonel kullanıcılara sunulmuştur. NXT’nin işletmelere ve Jelurida sayesinde başka projelere konu olmasını kapsayan kullanım şeklini ifade etmektedir. İlk önce şifreleme, daha sonra ise fintech çözümlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir blok zinciri teknolojisidir. Ama bu kullanım zamanla daha yaygın hale gelmiştir ve tıpkı Stratis platformu gibi işletmelere entegrasyonu söz konusu olmuştur.

Üçüncü kullanım şekli ise geliştiricilere özeldir. Bu kısım madencilik yapmak isteyen ve NXT altında yeni projeler geliştirmek isteyenler için kullanıma açıktır. NXT’nin geniş bir kullanım alanı olduğunu ve halen gelişmekte olan bir platform olduğunu da bilmeniz de yarar vardır.

NXT Coin Ne İşe Yarar?Bitcoin tabanlı olmayan bir kriptocoin olarak NXT, kriptokrasi dünyasının en farklı platformlarından birisidir. “Geleceğin para birimi” söylemlerinden uzak bir şekilde, daha çok blok zinciri teknolojisine ve getirilerine odaklanan bir platform olduğu da söylenebilir. İşletmeler ve girişimciler bazında ele alınması gerektiği düşünülebilir.

NXT’nin gelecek teknolojileri arasında mutlaka bir yer edineceğini söylemek de yanlış olmayacaktır. İlk başta 21 bitcoinlik bir bağışla Java ile üretilmiş olsa bile bu yönünü bir avantaja çevirebilmiştir. Jelurida’nın da ortaya çıkışı ile birlikte yakın gelecekte kendi altcoinlerine yaratacak olması da muhtemel gözükmektedir.


Alıntı ile Cevapla


Cevapla
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 12:08. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.