BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Alt Coinler > IOTA (MIOTA)

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 4 gönderen HeroTürk

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.06.2018, 17:26
 
Üyelik tarihi: 13.02.2018
Mesajlar: 30
Konular: 12
Adı geçen: 5 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart IOTA Q Projesi İlk BakışPratik açılardan Qubic’e ilk bakış
IOTA’nın ücretsiz, ölçeklenebilir ve zamanla güçlenen network mimarisi, şu ana kadar blockchain tabanlı tüm koinlerin sahip olduğu dezavantajlardan kendini ayırdı. IOTA her ne kadar kendisini Nesnelerin İnterneti konseptinde tanıtmış olsa da, trinary veri mimarisi, ternary işlemciler, kuantum bilgisayarlar ile ilgili yapılan paylaşımlar IOTA’nın sadece Nesnelerin değil, aynı zamanda Herşeyin İnterneti olma yolunda ilerleyeceğini az çok gösterdi. Ancak dünkü Qubic projesinin detaylarına kadar IOTA’nın uzun soluklu planlarını kestirmek zordu. Bu yönden 06/03/2018 tarihinde açıklanan Qubic projesi benim için yap-boz un parçalarını tamamlayan bir adım oldu. Qubic projesinin detayları hem uzun hem de teknik bir dille anlatılıyor. Dolayısı ile somut ve basit bir sonuç görmek isteyen kitleye hitap eden bir duyuru olmadı. Bu konuda benim de beklentim ilk yaptıkları animasyon videosu gibi açıklayıcı ve kolay anlaşılabilir bir video daha yayınlamaları idi. Detaylar uzun, ancak sizlere olabildiğince kısa ve basit bir dille anlatmaya çalışacağım.

Qubic projesinde 4 ana konsept bulunuyor:
  1. Çalışabilirliği ispatlamak (Proof-of-Work PoW): Tangle network’üne hizmet etmek. Bu şu anki blockchain madencilerinin kurduğu devasa bilgisayar sistemleri, evinizdeki bilgisayarlar, kolunuzdaki dijital saat ve hatta mutfağınızdaki kahve makinesi ile Tangle ağında ve Qubic protokolüne bağlı bir Node olmanız demektir. “Kahve makinesinden Node mu olur?” sorusunu birazdan açıklayacağım.
  2. Pay Sahipliğini İspatlamak (Proof-of-Sake PoS): Bu şu an elinizde bulundurduğunuz IOTA’lar demek. Tıpkı bir şirketin hisselerine sahip olmak gibi. Yani o şirketin hem kârını hem de zararını paylaşmak, hisseniz oranında o şirkete sahip olmak.
  3. Kullanılmayan CPU gücü (Proof of Bandwith PoB): Bu şu an kullandığınız kablolu ve/veya kablosuz internet bağlantısıdır. Hatta kullanmadığınız zaman boşta yatan internet bağlantısı da diyebiliriz.
  4. Güvenirlilik İspatı (Proof of Honesty PoH): Bu da network’e bağlı kaldığınız surece ne kadar güvenilir bir node olduğunuzu ispatlayacak bir ölçü birimi ile alakalı olacak.
Yukarıdaki 4 madde sizin Node’unuzda sahip olacağınız teknik ve geriye dönük değerleriniz olacak. Ve diğer Node’lardaki gibi sürekli takip altında olacak. IOTA Vakfı’nın idot projesinin bunun için bir altyapı olarak kullanabileceğini düşünüyorum. IDoT projesi ile benzer kaynaklara ve node geçmişine sahip olan kaynaklar belirli akıllı havuzlarda toplanacaklar. Bu havuzlarda bulunacak olan sizler sahip olduğunuz kaynakları tüm Qubic network’üne açarak IOTA kazanabileceksiniz. Akıllı Havuzlar neden mi önemli? Çünkü bu havuzlar Qubic ile bir orkestra şefi rolü üstlenecek ve içerisinde barındırdığı Node’ların PoW, PoS, PoB ve PoH gibi özelliklerini anlayarak Oracle makinelerden gelen talepleri sizin dijital altyapınız ile eşleştirecek. Bu eşleşme hem Node olarak sizden, hem de Oracle makineden gelecek olan meta-düzey veriler ile gerçekleşecek. Örneğin: diyelim ki Qubic network’ünde kahve makineleri ve ev bilgisayarlarından oluşan iki havuzumuz olsun. Bir Oracle makineden gelen ve 4KB RAM gereksinimi olan bir işlem talebi bulunsun. Böyle basit bir işlem için Qubic ev bilgisayarları havuzu yerine, kahve makineleri havuzundan Node’lar seçecek. Çünkü kahve makinelerinin işlemci gücü düşük, ancak sağladıkları havuz, 4KB’lik bir işlem için ucuz ve yeterli olacak. Qubic bu işlemi diyelim ki 2 kahve makinesine dağıtacak ve işlem sonucunda sizin kahve makineniz 2 kiOTA kazanacak.

Bunun yanında Node sahibi olarak sizler, sunacağınız dijital kaynaklar ve güvenirliliğiniz için kazanmak istediğiniz IOTA miktarını kendiniz belirleyebileceksiniz. Örneğin evinizdeki bilgisayar 1 ay süre boyunca hiç kapatmadan çalıştığında 150 MIOTA elektrik faturasına mal olsun. Diğer yandan Qubic protokolü ile size ayda ortalama 50 tane işlem gelsin. Elektrik masrafınızı kurtarmak için işlem başına 150/50 = 3 MIOTA kazanmanız lazım. Bunun üstüne de kar elde etmek isterseniz sizler işlem başına 5 MIOTA gibi bir birim maliyet yani işlem ücreti belirleyebileceksiniz. Bu durum Node’lar arasında organik rekabet ortamını oluşturacak. Kısacası “ben sürümden kazanırım” diyen düşük maliyetle ancak fazla işlem sayısı ile IOTA kazanmayı hedefleyecek. Aynı zamanda 4KB’lık işlem yapabilen Kahve Makinesi de kendi işlemci gücüne göre düşük işlem birim maliyeti sunacak ve onlarında bağlı bulunduğu havuz farklı olacak. Bütün bu ödeme sistemi ise nesnelerin birbirleri ile anlaştığı akıllı kontratlar üzerinden gerçekleşecek. Kısacası blockchain tabanlı madenciler gibi on binlerce dolar para harcayarak devasa sistemler kurmanıza gerek kalmayacak ve blockchain’deki gibi işlemler en fazla işlemci gücüne (hash power) sahip olan madencilere değil, o işlemi optimum kaynaklar ve optimum fiyatlara yapabilen havuzlara ve o havuzlardaki Node’lara gidecek. Diğer bir deyişle, normal düzeyde işlemci gücü talep eden Oracle bir makine, çok fazla işlemci gücü barındıran bir Node’dan yüksek fiyata hizmet almayacak, daha düşük işlemci gücüne sahip orta düzey bir Node’dan daha düşük fiyata temin edecek.

Yukarıdaki paragraf benim için şu anlama geliyor: Qubic network’ü nesnelerin işlemci kaynaklarını kendi başına alıp satabileceği “makine (dijital) ekonomisi” vizyonu için temel taşları atan bir platformdur. Bu platform dijital arz ve talep değerlerini Tangle network’ünden meta-veriler ile hem Node’ lardan hemde Oracle makinelerden elde edecek ve ve talep edilen dijital kaynağı, uygun Node’lara paylaştıracak. Kaynağı talep eden makine (oracle) gereksinimini giderdikten sonra bu kaynağı arz eden makineye akıllı kontratlar üzerinden ödemesini IOTA olarak yapacak. Peki bu sistemle neler yapılabilir? Qubic’in ilk tanıtım videosunda gösterilen vadeli işlemler kontratından tutun, dijital kimliğinizi doğrulayan bir sisteme kadar yüzlerce belki de binlerce senaryo böyle bir sisteme adapte edilebilir. Şu an için sabri yayınladığı use-case örneklerini incelemenizi tavsiye ederim.
“Kahve makinesinden Node mu olur?” Kahve makinesi örneği burada sadece hayali bir örnek değildir. Gelecekte mutfağımızdaki kahve makineleri ternary işlemciler sayesinde şu anda masamızdaki bilgisayarlardan daha güçlü işlemci gücüne sahip olacaklar. Bununla ilgili teknik detaylara tekrar girmektense, herkesin IOTA Türkiye sayfasında yayınlanan kuantum bilgisayar ile ilgili yazıları tekrar okumasını tavsiye ederim. Kısaca ternary işlemciler, binary işlemcilere göre çok daha az enerji tüketen, ancak buna karşılık çok daha fazla ve hızlı hesaplama gücüne sahip yeni nesil işlemciler olacaktır. Bunun IoT sektörü için oldukça önemli olacağını düşünüyorum. Çünkü şu anki sensör teknolojilerinde en büyük ihtiyaçlardan ikisi, düşük enerji tüketimli ve yüksek işlemci gücüne sahip sensörler ve mikro işlemciler üretmektir. Ternary işlemcilere sahip her küçük sensör, standart bir pil ile muazzam işlemci gücüne sahip kablosuz mikro bilgisayarlara dönüşecektir. 2025 yılına kadar 25 milyar sensörün IoT için hizmet edeceğini düşündüğümüzde, böyle bir rakamın Tangle network’üne sağlayacağı ölçeklenebilirlik ve transfer hızına sağlayacağı faydayı tahmin bile edemiyorum. Bu şu anlama geliyor: Milyarlarca transfer Tangle network’ünde ücretsiz olarak akacak, bu akış network’ün kapasitesini güçlendirecek, ve her transfer diğer iki transferi onaylayarak transferlerin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bitcoin ve Ethereum transfer hızını iyileştirmek ve ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için Lighting Network gibi çözümler için halen çalışmaktadır.

IOTA Vakfı’nın yaptığı tüm çalışmalar, ortaklıklar ve anlaşmaların içinde beni en çok heyecanlandıran Bosch, Fujitsu, Intel, Nordic Semiconductors gibi isimler olmuştur. Bu isimler teknolojinin yürümesi ve hatta koşması için gerekli olan dijital donanımı sağlarlar. IoT endüstrisinde şu ana kadar olan tecrübem bana şunu öğretti. Teknolojiyi araştıran, geliştiren ve üreten firmalar geleceğe yönelik yatırımlarını, forex veya kripto borsaları gibi şans faktörü etkin olan ortamlara yatırmazlar. Yani bu firmalar bizler gibi bugün IOTA alalım, 5 sene sonra zengin oluruz mantığı ile hareket etmezler. Bu yüzden benim inandığım şey ise bu firmaların Tangle ağı ve Qubic protokolü için gerekli olacak Ternary işlemcileri üretecek isimler olmasıdır. Yani bu firmalar asil parayı Ternary işlemcileri markete ilk olarak sunarak kazanacaklar. Ternary işlemciler ile entegre edilmiş donanımlar ise gelecekte hayatimizin değişmez birer parçası olacak.
Peki IOTA Vakfı ,Qubic gibi bir proje için endüstriye ve son kullanıcıları nasıl adapte edecek? Bu soruya iki farklı yönden yaklaşıyorum. Birincisi daha önce yayınladığımız yazıda belirttiğimiz gibi, IOTA, Tangle ve Qubic gibi sistemleri önce de-facto ve daha sonra de jure gibi standart çözümler haline getirmek. Bu anlamda IOTA, şu an de-facto bir olgu olma yolunda büyük yol katetti. IOTA’nın kripto piyasasındaki değeri, market-cap miktarı, birçok borsaya kabul edilmesi (ve edileceği) IOTA için bir adaptasyon sağladı. Her ne kadar kripto marketler hala spekülatif marketler olsa da, IOTA bu markette varlığını kuvvetli bir şekilde sürdürüyor. Diğer taraftan, vakfa katılan richar solay gibi isimler, bu projelerin endüstriyel anlamda kabul edilebilirliği ve uygulanabilirliğini artıracaktır. Teknik anlamda incelediğimizde ise, Qubic protokolünün temel taşlarından taşeron bilgisayar sistemleri (outsourced computing) aslında hali hazırda merkezi olarak bulut bilgisayar sistemleri (cloud computing systems) adı altında Amazon Web Services, Windows Azure, IBM Watson gibi servis sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu gün birçok firma ve hatta bireyler ihtiyaç duyduklarında bu platformlardan sunucular kiralayabilir veya daha fazla hesaplama gücü isteyen veri madencileri, büyük veriler (big data) gibi işler için birçok bilgisayardan gruplar oluşturup paralel programlama prensipleri uygulayabilmektedir. Qubic protokolü ise bulut-tabanlı merkezi sistemleri, tamamen dağıtık (decentralized) sistemler prensibiyle değiştirecek, ve etkileşim-tabanlı (event-driven) mimarisi ile tüm giren ve çıkan (input/output – I/O) verileri Tangle üzerinden dinleyecek, ve sizlerin sunacağı Node’lar ile hesaplamalar yapacaktır. Diğer bir deyişle Azure gibi bulut servislerde tüm yazılım ve donanım altyapısı, Microsoft gibi bir firmaya ait iken ve tüm ödeme Microsoft’a yapılıyorken, Qubic protokolünde Node’ların bir aidiyeti olmayacak ve ödemeler her Node’un sağladığı alt yapıya göre akıllı kontratlar üzerinden olacaktır.

Qubic protokolu hakkında değinilecek daha pek çok şey var. Ancak şu aşamada toparlamak için bir özet çizelim.
Tangle Network -> Qubic Protokol -> Akıllı Kontratlar -> IOTA Koin -> Oracle Makineler -> Partnerler -> Dijital Ekosistem
  • Tangle Network’ü Node’ları yani sizleri ve IOTA cüzdanlarınızı barındıran, hem IOTA koininin, hem de sensörlerden gelecek dijital verilerin ücretsiz olarak transfer edileceği hali hazırda mevcut bir network’tur.
  • Qubic Protokolü, benzer PoW, PoS, PoB ve PoH özelliklerine sahip Node’lari (yani sizleri) gruplayan havuzları içerecek, paylaşacağınız dijital kaynaklar ve güvenirliliğiniz için talep edeceğiniz IOTA miktarını ve diğer şartları belirleyen akıllı kontratları barındıracak,
  • IOTA Koini, sağlayacağımız dijital kaynaklar için ödenmesini istediğimiz dijital para birimi olacak.
  • Oracle Makineler, bu dijital altyapıya ihtiyacı olan, ve bunu sizden talep eden nesneler olacak. Qubic Protokolünde anlaştığınız akıllı kontratlar ile size IOTA ile ödeme yapan makineler olacak.
  • Bu Oracle Makinelerin çoğunluğu, IOTA ve Qubic ekosistemi ile büyüyecek yeni partnerler ile hem IOTA’nın değeri artacak, hem de dijital ekonomi vizyonunu geliştiren, büyüten organik kurumlar olacak.
  • Ve son olarak, yapboz un bütün bu parçaları IOTA Dijital Ekosistemini oluşturarak, bir hayali gerçek haline dönüştürebilecek.
IOTA’nın her gecen gün daha da güçlendiği bol kazançlı günler dilerim
husta5, coinmeria, neisen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..Konu HeroTürk tarafından (08.06.2018 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla


  #2  
Alt 28.06.2018, 21:56
 
Üyelik tarihi: 26.12.2017
Mesajlar: 38
Konular: 3
Adı geçen: 7 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: IOTA Q Projesi İlk Bakış

IOTA'nın bu projesine benzer bir proje de golem. Iota'da şu an bu proje ne durumda bilemiyorum ama golemde beta testi aşamasındaydı. Proje render işlemlerini blockchain teknolojisi ile kolaylaştırmayı amaçlayan bir proje. Blockchain teknolojisini kullanarak herhangi birisi render işlemlerine yardımcı olabiliyor ve karşılığında para kazanabiliyor. Aynı zamanda belli bir ücret karşılığında da kişiler render alabilecekler. Render ile başlayıp CPU gerektiren başka işlere de yaymayı planlıyorlarmış.Ayrıca kişilere başarılı renderları karşılığında puanlama yaparak güvenilirlik de sağlamayı planlayan bir proje.
__________________
Doge : DDC4BUdDvodsnwzdQw8bn5X1bEAX1Qxj3v
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 28.06.2018, 23:07
 
Üyelik tarihi: 12.06.2018
Nereden: Bingol
Mesajlar: 80
Konular: 21
Adı geçen: 6 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: IOTA Q Projesi İlk Bakış

Hocam Bu IOTA ya Şuana kadar Hiç güvenim Olmadı İyikide olmamış bi aralar 3Dolarken Alıp Yatırım yapmayı Düşünüyodum Ufakta Olsa Biraz Alıcaktık İşte Sonradan Biraz Forumlarda Konular Görünce Kararım birde Değişti Diyebilirim İyikide Almamışım Allaha Şükürler Olsun eğer o fiyattan almış olsam şuan 2 Dolar Zararda İdim Bide Bunu 10Adet üzerinden düşünürsek 20Dolar Az Bir Miktar gözükebilir Ama Bazıları İçin Önemli bi miktar diyebilrim
__________________
DD8XfvKueKSoCEQgdDLWGKQ1fLsF3girWD
Alıntı ile Cevapla
Cevapla
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 17:04. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.