BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Alt Coinler > Diğer Coinler > Monero (XMR)

Etiketlenen üyelerin listesi

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.02.2018, 17:26
economicus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.02.2018
Nereden: Eskişehir
Mesajlar: 28
Konular: 18
Adı geçen: 1 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Monero Coin İnceleme ve Bilinmesi GerekenlerKripto para birimleri ile yapılan işlemlerin günden güne cazip hale gelmesi, hem yatırım hem de kullanım özelliklerinin faydalı olduğunu düşünenleri, bu para birimlerine yöneltmiştir. 2009 yılından sonra yaygın bir şekilde görmeye başladığımız dijital para birimlerinde, ilk olarak Bitcoin ismi duyulmuştu. Çok düşük fiyatlardan bugün binlerce liralık değerlere ulaşmış olan para birimi, beraberinde de birçok dijital para birimini ortaya çıkarmıştır. Şuan dijital para dünyasında ilgi gören ve diğer alt coinlere oranla da daha ilgi çekici olan Monero coin, özellikle yatırım yapacak olan kişilerce cazip bulunmaktadır.
Monero coin incelemesi için ilk olarak bu dijital para biriminin ortaya neden çıkarıldığına bakılması gerekmektedir. Bununla birlikte, dijital paranın özellikleri ve yatırımcılara sunduklarının da detaylı bir şekilde incelenmesi gerekecektir.

Monero Coin Nedir?

Monero coin nedir sorusuna cevap olarak ilk başta, dijital bir para birimi olduğu ve kaynağının bir otoriteye bağlı olmadığını belirtebiliriz. Buna ek olarak da, bazı önemli açıklamalarda bulunabiliriz.
Monero coin, kişilerin güvenli bir şekilde para transferi yapabilmesi amacıyla oluşturulan, kendisine özel bir algoritması olduğundan dolayı da hiçbir şekilde farklı kişiler tarafından izlenemeyen bir dijital para birimidir. %100 bağlantısız olarak geliştirilen coin için, block chain teknolojisine benzer bir şifreleme yöntemi kullanılmıştır. Bundan dolayı da, kişilerin yaptıkları para transferlerinde alıcı ve gönderici dışında kimse para transferi hakkında bilgi sahibi olamamaktadır.
Monero coin için bu tarz bir özelliğin ortaya çıkmasının nedenleri arasında günümüz şartlarının büyük payı vardır. Çünkü, günümüzde yapılacak olan tüm maddi işlemler son derece şeffaf yapılmaktadır. Bundan rahatsız olan kişilerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Bu sebepten dolayı, yapılacak parasal işlemlerin gizli tutulmasını isteyen kişilerin, Monero Coin ile işlem yapabilmesi mümkündür.

Monero Coin Özellikleri Nelerdir?

Monero Coin, son dönemlerin en dikkat çeken kripto para birimlerindendir. Popüler hale gelmesi ve talebin de artması ile birlikte, hakkında yapılan araştırmalar da hızlanmıştır. Monero Coin özelliklerine geçmeden önce, sistemin kullanmış olduğu algoritmadan söz etmek gerekmektedir. İşlemlerin şeffaf bir şekilde değil de tamamen gizlilik içerisinde yapılmasını sağlayan, transfer işlemi ve miktarların da sadece gönderici ile alıcı tarafından biliniyor olmasını sağlayan Crypto Note algoritması olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yatırım ya da para transferlerinin gizli bir şekilde gerçekleşmesi için bu coini tercih eden kişiler için Monero coin özellikleri, kısaca şu şekildedir.
1. Parasal Yönetim Tamamen Kişilere Aittir
Kullanılan algoritma ve kripto para birimlerinin genelinde geçerli olan gizlilik, Monero coin için de geçerliliğini korumaktadır. Bu sebepten dolayı, kripto para cüzdanı içerisinde bulunan Monero coin miktarlarını ve harcama miktarlarınızı sizden başka kimse göremeyecektir.
2. Coin Miktarları Takas Edilebilir
Bitcoin ile birlikte başlayan, paraların sana ortamda takas edilebilir olma özelliği, Monero Coin için de geçerliliğini sürdürmektedir. Bu sayede, hesabınızda bulunan Monero Coin miktarlarını, Türk Lirası, Dolar ya da Euro gibi para birimlerine doğrudan çevirebiliyorsunuz. Buna ek olarak, kripto para biriminizi ana coin olan Bitcoin ya da alt coin olarak adlandırılan Litecoin, Ethereum ve bunun gibi coinlere çevirebiliyorsunuz. Bu sayede, kişiler bozdurma işlemlerini kullandıkları para birimine göre yapabilmekte aynı zamanda da likiditesi en yüksek olan coin türüne çevirebilmektedirler. Bu da kendilerine işlem kolaylığı sağlamaktadır.
3. Dinamik Ölçeklenebilirlik
Bitcoin, her blok boyutunun 1 mb’lık limiti olması koşulu ile yaratılmıştı. İlk etaplarda her ne kadar bu özellik kullanılmıyor olsa da, sonraları geçerli hale gelmişti. Bunun nedeni ise, piyasada yapılacak olan spam işlemlerinin önüne geçmekti. Şuan Monero Coin tarafına baktığımızda ise, hiçbir şekilde önceden belirlenmiş bir boyut olmadığını bunun yerine de dinamik ölçeklenebilirlik özelliğinin getirildiğini görmekteyiz. Kişilerin burada aklına genelde daha önce bahsettiğimiz spam özelliği gelmektedir. Ancak, Monero kurucuları burada da önlem almıştır. Burada madencilerin büyük bloklara tıklamasını engellemek için blok cezası uygulaması bulunmaktadır. Uygulanacak olan blok cezasına M100 ismi verilmiştir ve son 1000(bin) bloğun toplam medyan boyutu ele alınmaktadır. Madenciler yeni bir blok çıkardıkları zaman, her biri için Yeni Blok Boyutu yani New Block Size ismi ile işlem yapmaya başlayacaktır. Eğer NBS değeri M100 değerinden büyük ise, blok ödülü NBS değerinin M100 değerinin ne kadara kadar aştığının kuadratik bağımlılığı ile azaltılacaktır.
Eğer burada NBS değeri M100 değerinden çok daha büyükse, blok ödülünün azaldığı anlaşılmalıdır. Bundan dolayı madencilerin spam işlem yapması engellenmiş olmaktadır.
4. Çoklu Anahtarlar
Monero Coin araştırması yapan kişilerin kafasını karıştıran ilk durum, çoklu anahtar uygulamasıdır. Bu özellik, Monero Coin’in Bitcoin ve Ethereum ile birbirinden ayrılmasına da neden olmaktadır. Monero tarafında kullanılan bu anahtar özelliğine baktığımız zaman, iki farklı anahtar ortaya çıkmaktadır. Bunlar ise genel görünüm ve özel görünüm anahtarlarıdır. Detaylarını aşağıda daha detaylı ele alacağız.

Monero Coin Çoklu Anahtar Sistemi Nedir?

Monero Coin çoklu anahtar sistemi kendi içerisinde iki ana bölüme ayrılmaktadır. Bunlar;
• Genel Görünüm Anahtarı: Bu anahtar, fon miktarlarının alıcı olan tarafa gönderilmek için kullanılan ve sadece bir kere geçerli olmak üzere genel adres oluşumu sağlamak için kullanılmaktadır.
• Özel Görünüm Anahtarı: Bu anahtar türü, alıcı tarafından uygulanmaktadır. Bu anahtar ile, gönderilmiş olan fonların bulunması ve blok zincirinin taranması amacıyla kullanım sağlanmaktadır.
Kullanılan çoklu anahtar sisteminin genel tanımı bu şekildedir. En çok dikkat edilmesi gereken ise, genel görünüm anahtarıdır. Çünkü bu anahtar türü, Monero adresinin ilk kısmını yani başlangıcını oluşturmaktadır.
Monero Coin çoklu anahtar sistemi içerisinde bir de harcama anahtarları bulunmaktadır. Bunlar, genel olarak bir işlemin alıcısı tarafından kullanılmaktadır. Ancak, kullanılacak olan harcama anahtarı, gönderici olan kişiye aittir. Bundan dolayı da, harcama anahtarı çok sık kullanılıyor olmasa da, iki ayrı bölümde incelenmelidir. Bunlar;
• Açık Harcama Anahtarı: Bu anahtar, gönderici olan tarafın anahtar imzasını doğrulamasına ve ring işlemlerinde de aktif olarak rol almasına neden olmaktadır. Monero adresinin ikinci bölümünde yer alan açık harcama anahtarı, adres oluşturulacağında kişiler tarafından fark edilmese de kullanılmaktadır. Bilindiği gibi Monero adresi, toplamda 95 karakterlik bir dizeden oluşmaktadır.
• Özel Harcama Anahtarı: İmajın oluşturulmasını sağlayan yani işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan temel anahtarlara yardımcı olmaktadır.

Monero Coin Cüzdanı Nasıl Alınır?

Elinde yatırım amaçlı veya sonraki bir süreçte kullanmak üzere Monero Coin bulundurmak isteyen kişilerin, birkaç farklı yöntem ile kripto para cüzdanı alması mümkündür. Şuan Monero Coin wallet için kişilerin genelde tercih etmiş olduğu ve kripto paralara özel olarak hazırlanan wallet sistemleri, sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak, kişiler Monero kurucuları tarafından sunulmakta olan cüzdanı da güvenli bir şekilde kullanabilirler.
Monero Coin cüzdanı için, kurucular tarafından oluşturulan cüzdan için internet üzerinden kısa sürede erişim sağlanabilmektedir. Monero Coinlerinizi saklamak için My Monero ismi verilen internet sitesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Bu internet adresine giriş yaptıktan sonra, aşağıda belirteceğimiz adımları takip etmelisiniz.
• 1. Adım: MyMonero internet adresine giriş yaptıktan sonra, ana ekranda bulunan Create an Account butonuna tıklamalısınız.
• 2. Adım: Bu aşamada, sizlere bir anahtar verilecektir. Özel login olarak adlandırılan bu anahtarı not etmelisiniz.
• 3. Adım: Bu aşamada, size verilmiş olan özel anahtarı kullanmalı ve sonrasında da size ait olan public adresini bulmalısınız.
Monero Coin cüzdanı oluşturmak ve kullanmak için yapmanız gerekenler bu kadar basittir. Kişilerin bu cüzdanı oluşturduktan sonra en fazla dikkat etmesi gereken, farklı kişiler ile bu cüzdanların paylaşımını engellemektir. Eğer ilerleyen dönemlerde anahtarınızı kaybeder ya da unutursanız, yine My Monero internet sitesi üzerinden işlem yapabilirsiniz. Anahtarınızı unuttuğunuzda ya da kaybettiğinizde, site üzerinden Account ve sonrasında da Review Login Key ekranına tıklamanız yeterli olacaktır.

Monero Coin Artı Yönleri Nelerdir?

Monero Coin ile birlikte yatırım yapacak kişilerin, elbette coin için artı ve eksi yönleri bilmesi gerekmektedir. Bunun için Monero Coin artı yönleri olarak şu sıralamayı yapabiliriz.
• Diğer coin türlerine göre daha gizli bir şekilde birikim yapabilir ya da transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
• İşlemlerin bağlantılı olma zorunluluğu bulunmamaktadır.
• İşlemler hiçbir şekilde izlenebilir özellikte değildir.
• Blok zincirinde herhangi bir blok sınırı bulunmamaktadır.
• Dinamik olarak ölçeklenebilen bir özelliğe sahiptir.
• Monero coin için temin etme özelliği tükenmiş olsa bile, madencilerin teşvik edilmesi amacıyla sürekli olarak 0,3 Monero dakikada bir arz edilecektir.
• Mali açıdan hızlı bir şekilde büyüme sağladı ve kullanıcılar tarafından da çokça tercih edilmiş oldu.
• Saydam bir özelliğe sahiptir. Kişiler, yapacağı işlemleri tercihleri doğrultusunda görünür hale getirebilecektir.
• Monero projesini ortaya çıkarmış olan ekip, alanında uzmandır ve Monero’nun geliştirilmesi için de güçlü bir geliştirici ekip kurulmuştur.

Monero Coin Eksi Yönleri

Monero Coin eksi yönleri için de yaptığımız araştırmalarda şu maddelerden söz edebiliriz.
• Şifreleme miktarı diğer coin türlerine göre daha fazladır.
• Monero saklaması için her wallet kullanılamayacaktır.
• Monero coin saklama işlemleri için donanımsal cüzdan kullanımı bulunmamaktadır.
• Kripto para yatırımına başlayacak olan yeni kişilerin kullanımına uygun değildir.
• BTC tabanlı olarak oluşturulmamıştır.

Monero Coin Geleceği ve Yatırımı

Kripto para birimlerinin ortaya çıkması ile birlikte, her geçen gün daha fazla işlem için kolaylık sağlanmaya başlamıştır. Şuan açık bir şekilde yapılan işlemlerin gelecekte de merkezsiz özelliğini koruyacağı bilinmektedir. Monero Coin geleceği de bu özellikten yola çıkarak parlak görünmektedir. Çünkü, coini tercih eden kişilerin büyük bir kısmı, sadece gizlilik özelliği olmasından dolayı bu para birimini tercih etmektedir. Bitcoin tabanlı kurulmamış olmasına rağmen hızlı bir şekilde gelişen ve değerini de yükseltmiş olan Monero, şuan ileriye dönük düşünen kişiler için uygulanan ve piyasada işlem gören kişilere de tavsiye edilen bir özelliktedir. Her ne kadar kendilerini ilginç günler bekliyor olsa da, elde etmiş oldukları hızlı büyüme sayesinde gelecekte de büyümenin devam edeceği sinyalleri verilmektedir.

Monero Coin Nasıl Alınır?

Oldukça cazip hale gelen coinlerden birisi olan Monero Coin, satın alma konusunda birkaç farklı platformda karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de bulunan kripto para borsalarının genelinde, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi ana coinler bulunmaktadır. Ancak, Monero Coin için, Binance platformu tercih edilebilmektedir.
Eğer elinizde Monero coin için uygun bir cüzdan bulunuyorsa, borsa platformları üzerinden satış yapan kişilerden de destek alabilirsiniz. Anahtar kodu kullanacak, Monero coin almak için gereken işlemleri başlatabilirsiniz. Ancak, kişiler arası yapılacak olan transferlerde, güven konusuna son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.


Alıntı ile Cevapla


Cevapla

Etiketler
monero borsası, monero coin, monero coin inceleme
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 18:06. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.