BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek  

Geri Dön   BTCfrm.com - Bitcoin Türkiye Forumu | Borsa&Altcoin Destek > Alt Coinler > Ripple (XRP)

Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen husta5
  • 2 gönderen Oquzalp

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.02.2018, 17:14
Byte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.12.2017
Yaş: 29
Mesajlar: 707
Konular: 267
Adı geçen: 12 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Ripple Nedir? İncelemeNasıl Çalışır? Diğer Koinlerden Farkları Nelerdir? XRP Nedir ve Ne için Kullanılır?

Yaratıcısı Kimdir?


Ryan Fugger, Vancouver’da bir yerel döviz bürosunda çalıştıktan sonra 2004 yılında Ripple’ı tasarladı. Amacı, merkezi olmayan ve bireylerin ve toplulukların etkili bir biçimde kendi paralarını yaratmalarını sağlayabilen bir para sistemi oluşturmaktı. Fugger daha sonra bu sistemin ilk versiyonu RipplePay.com’u kurdu. Aynı zamanda Mayıs 2011’de Jed McCaleb, işlemlerin, Bitcoin tarafından kullanılan madencilik süreci yerine ağ üyeleri arasında oy birliği sağlanmasıyla doğrulanan bir dijital para sistemi geliştirmeye başladı. Ağustos 2012’de Jed McCaleb Chris Larsen’i işe aldı ve ikisi Ryan Fugger’a dijital para birimi fikriyle yaklaştılar. McCaleb ve Ripple topluluğunun uzun süreli üyeleri ile görüşmelerin ardından Fugger, koltuğunu devretti. Eylül 2012’de Chris Larsen ve Jed McCaleb OpenCoin şirketini kurdu.

OpenCoin, Ripple protokolün (RTXP) ve Ripple ödeme ve takas ağının geliştirilmesine başladı. OpenCoin, 11 Nisan 2013 tarihinde, birkaç risk sermayesi şirketinden melek yatırım fonu aldıklarını açıkladı. Aynı ayda OpenCoin, sanal para birimlerini popüler hale getirmek ve onları ortalama kullanıcılar için kolaylaştırmak için SimpleHoney’yi satın aldı. OpenCoin, 14 Mayıs 2013’te ikinci bir melek yatırım fonu aldıklarını duyurdu. Temmuz 2013’te Jed McCaleb Ripple ile yollarını ayırdı.

26 Eylül 2013’te OpenCoin adını Ripple Labs, Inc. olarak değiştirdi. CTO’ları Stefan Thomas, Ripple ödeme ağının arkasındaki eşler arası düğümün kaynak kodunun resmi olarak açık kaynak olduğunu açıkladı. Ripple’in parçaları, özellikle de JavaScript tabanlı bir web istemcisi, aylar önce açık kaynaklıydı, ancak eşler arası “tam düğüm” Rippled’in yayınlanması, topluluğun şimdi Ripple ağını korumak için gerekli araçlara sahip olduğu anlamına geliyordu.

5 Mayıs 2015’te Ripple, ABD Hazinesi Mali Suçları Ağı (FinCEN) tarafından FinCEN’e kayıt olmaksızın bir para hizmetleri işletmesi olarak hareket edilmesi ve Banka Gizlilik Yasasının kasıtlı ihlalinden dolayı 700.000 ABD Doları (2017’de 722.701$) sivil para cezası aldı.”

6 Ekim 2015’te şirket, Ripple Labs’ten Ripple olarak yeniden markalaştırıldı.

13 Haziran 2016’da, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı’ndan sanal para birimi lisansı alan Ripple, BitLicense’ı olan dördüncü şirket haline geldi.

Eylül 2016’da Ripple, fonlama ile 55 milyon$ topladığını açıkladı. Accenture Ventures, SCB Digital Ventures, Siam Commercial Bank’in girişim kolu ve Santander Innoventures, Series B fonlamasına katılan yatırımcılardan sadece birkaçı.

23 Eylül 2016’da Ripple, GPSG’yi veya Global Payments Steering Group’u oluşturmak için bir ilke imza atarak bir dizi banka ile bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. Bu yeni girişimin kuruluşunda yer alan bankalar, Bank of America/Merrill Lynch, Santander, UniCredit, Standard Chartered, Westpac Banking Corporation ve Royal Bank of Canada gibi bankalardır.

Nisan 2017’de Ripple, 60 milyar dolarlık İspanyol bankacılık devi BBVA da dahil olmak üzere milyar dolarlık bankaların, hız, ölçeklenebilirlik ve global işlemlerin maliyetini çözmek için Ripple ağına katıldığını açıkladı.
R3, Eylül 2017’de, Ripple’ın, beş milyar XRP’yi 0.085$ fiyatıyla satmayı kabul ettiği bir opsiyon sözleşmesi yaptığı için Ripple’ı dava etti. Ripple, R3’ün bir dizi sözleşmeye dayalı vaatleri yerine getirmediğini ve kripto para biriminin 30 kattan fazla artmasıyla sadece çıkarcı bir şekilde hareket ettiğini iddia ederek geri dava açtı. Delaware yargıcı Ripple lehine karar verdi, ancak dava California ve New York’ta devam edecek.

Kasım 2017’de American Express (AMEX) ve Ripple, Blockchain tabanlı bir ödeme altyapısı oluşturmak için ortaklık kurdu. Duyuruya göre, platform zaten kullanılıyor. Bu özel uygulama, ABD’li kurumsal müşteriler ile Santander UK ile bankacılık yapan İngiltere’de bulunan müşteriler arasındaki İşletmeler Arası (B2B) ödemeler içindir. Bu hizmet, müşteriler arasında gerçek zamanlı izlenebilir ödemeler sağlayacaktır.

11 Ocak 2018’de Ripple, MoneyGram’ın Ripple’in XRP altcoinin ödeme sistemine entegre edeceğini doğruladı.


Ripple Nedir?

İlk olarak 2012 yılında Ripplepay’in bir sonraki iterasyonu olarak piyasaya sürülen Ripple, bir gerçek zamanlı brüt hesap kapatma sistemi (RTGS), döviz takası ve havale ağıdır. Ripple, işlem kayıtlarını sürekli olarak karşılaştıran, bağımsız olarak doğrulayan sunucular ağı tarafından yönetilen ortak bir defter kullanarak, Bitcoin tarafından kullanılan yoğun enerji ve bilgisayar ile yoğun iş kanıtı sağlanmasına bel bağlamıyor. Ripple, bütünlüğü sağlamak için doğrulayan sunucular arasında oybirliği sürecinden yararlanan, paylaşılan ortak veritabanına dayanır. Doğrulayan sunucular, bireylerden bankalara, herkese ait olabilir.

Ripple protokolü (XRP olarak temsil edilen token), iki taraf arasında anında ve doğrudan para transferini sağlamak için hazırlanmıştır. İtibari para biriminden altın bedeline, hatta havayolu millerine kadar her tür para birimi değiştirilebilir. Bu değişimler yoluyla, geleneksel bankacılık ve hatta kripto para işlemlerinin ücretlerini ve bekleme sürelerini engelleyebileceklerini iddia ediyorlar.

Bitcoin’den Farkları Nelerdir?

İnsanları Ripple’in blokchain tabanlı bir teknoloji olduğunu varsaymaya yönlendiren doğrulama sunucular ve oybirliği mekanizmasıdır. Oybirliği odaklı olduğu halde, Ripple bir blokchain değildir. Ripple, veriyi, oybirliğini sağlamak için doğrulama sunucularında karşılaştırılan tek bir değere özetlemek üzere bir HashTree kullanır.

Bankalar Ripple’den hoşlanıyor gibi görünüyor ve katılan ödeme sağlayıcıları giderek daha da artıyor. Kuruluşlar için oluşturulmuştur, kişiler arası kullanılabilse de, bu onun ana odak noktası değildir. Ripple platformunun temel amacı, birçok paranın dünya etrafında mümkün olan en hızlı şekilde taşınmasıdır.

Şu ana kadar, Ripple, 35 milyonun üzerinde sorunsuz gerçekleştirdiği işlem ile piyasaya sürülmesinden beri durağan ilerliyor. Saniyede 1.500 işlemle (tps) baş edebiliyor ve saniyede 50.000 işlemin Visa düzeylerine ölçeklenebileceği şekilde güncellendi. Karşılaştırma yaparsak, Bitcoin saniye 3-6 işlem gerçekleştiriken (ölçekleme katmanları hariç) Ethereum 15 işlem gerçekleştirir.

Ripple’in tokeni XRP, Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer birçok kripto para birimleri gibi madencilikle çıkarılamaz. Bunun yerine, bir şirketin şirket haline geldiğinde hisse senedi çıkarma şekline benzer şekilde, kuruluşundan bu yana çıkarıldı: Bir rakam seçti (100 milyar) ve bu rakan kadar XRP coini yayınladı.

XRP Nedir ve Ne için Kulanılır?
Bir teknoloji olarak, Ripple platformunun etkinliği için yaptıkları iddiaları doğrulayan gerçek değeri ve geçmişi olabilir. Bununla birlikte, XRP tokeninin önemsiz kullanım durumlarına sahip gibi görünüyor. Aslında Ripple bunu, kripto para birimlerine duyulan ilginin artmasının 2016 yılında başlamasına kadar, en azından bunu aşamalı olarak bitirmeyi planlıyordu. Bununla birlikte, CNBC’nin bugün belirttiği gibi, Ripple 6.57 dolara çıkarsa, piyasa değeri Bitcoin’inkinden büyük olacak.

Ripple şirketi tarafından yayınlanan 100 milyar XRP tokeni var. Şimdilik, şirket bu miktarın toplam XRP sayısı olduğuna dair söz veriyor (ancak, teknik olarak gelecekte daha fazla token yayınlamasını engelleyecek hiçbir şey yok). Ripple’in topla ve dağıt tasarımı XRP’yi, sık uçan yolcu milleri gibi herhangi bir dijital varlık veya para birimi ile karşılanabilir bir araç olarak konumlandırıyor. Ripple, bir ödemeyi 3.5 saniye içinde XRP aracılığıyla kapatabilir ve kullanılabilir ve harcanabilir hale getirir. XRP’nin kullanımı tamamen Ripple ağından bağımsızdır; Yani, birçok küçük yatırımcının bu tokeni satın alırken kaçırabilecekleri gibi bankalar; dolar, avro, vb. transferi için aslında XRP’ye ihtiyaç duymuyor.

Ripple’in Değer Önerisi Nedir?
Burada değer, Ripple ağının kendisi ve varlıkları hızlı bir şekilde dünyaya çapında taşıma yeteneğidir.

Bankalar farklı yabancı para birimleri arasında parayı değiştirmek için Ripple yazılımını kullanabiliyorlar. Şu anda, bu genel olarak elverişsiz bir sistem olan ve çalıştıkları her ülkede ayrı hesaplara sahip olan SWIFT kullanılarak gerçekleştiriliyor. Ripple, American Express dahil olmak üzere 100’den fazla bankaya (SWIFT’in 11,000 finansal kuruluşuna nazaran) ile anlaşma yaptığını açıkladı.


__________________
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş.
Alıntı ile Cevapla


  #2  
Alt 15.02.2018, 20:37
 
Üyelik tarihi: 11.12.2017
Nereden: aldığı bile belli olmayan
Mesajlar: 1.356
Konular: 115
Adı geçen: 97 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Ripple Nedir? İnceleme

Xrp Ripple ile ilgili kafama takılan husus;

28 Kasımda 0,254$/Xrp değeri olan bir koin toplam 9,81165 Milyar$ değerde imiş.
Tam emin olmasam da o günlerde de piyasa toplamı 445Milyar$ civarı idi.
14 Şubatta 1,140$/Xrp değeri olan bu koin toplam 40,02650 Milyar$ değerinde.
Dün de en son gördüğümde hatırladığım gece kapamadan 445Milyar$dı toplam piyasa.

Bunu ben oran orantı yaptıkca nedense tam tamına 4,03654 Milyar$ eksik çıkıyor.
Yeni koinler piyasaya girdi mining , pos ile desem de artması lazım ama değil azalma var.
Bankalar işini biliyor diyorum ama kimse beni anlamıyor.

Konu husta5 tarafından (15.02.2018 Saat 20:45 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 15.02.2018, 21:11
 
Üyelik tarihi: 12.12.2017
Mesajlar: 17
Konular: 3
Adı geçen: 2 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Ripple Nedir? İnceleme

@husta5
o 4 milyar fark ripplenin sahibi heray 1 milyarını serbest bırakıyor .. örneğin geçen ay 38 milyardı coin sayısı 39 milyara yükselttlier.. bende bankaların ve büyük firmaların içinde olduğu bir sistemde bize pek birşey vereceklerini düşünmüyrum
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 15.02.2018, 21:21
 
Üyelik tarihi: 11.12.2017
Nereden: aldığı bile belli olmayan
Mesajlar: 1.356
Konular: 115
Adı geçen: 97 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Ripple Nedir? İnceleme

Alıntı:
nefel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
@husta5
o 4 milyar fark ripplenin sahibi heray 1 milyarını serbest bırakıyor .. örneğin geçen ay 38 milyardı coin sayısı 39 milyara yükselttlier.. bende bankaların ve büyük firmaların içinde olduğu bir sistemde bize pek birşey vereceklerini düşünmüyrum
Alıntı:
husta5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Xrp Ripple ile ilgili kafama takılan husus;

28 Kasımda 0,254$/Xrp değeri olan bir koin toplam 9,81165 Milyar$ değerde imiş.
Tam emin olmasam da o günlerde de piyasa toplamı 445Milyar$ civarı idi.
14 Şubatta 1,140$/Xrp değeri olan bu koin toplam 40,02650 Milyar$ değerinde.
Dün de en son gördüğümde hatırladığım gece kapamadan 445Milyar$dı toplam piyasa.

Bunu ben oran orantı yaptıkca nedense tam tamına 4,03654 Milyar$ eksik çıkıyor.
Yeni koinler piyasaya girdi mining , pos ile desem de artması lazım ama değil azalma var.
Bankalar işini biliyor diyorum ama kimse beni anlamıyor.


Vallahi anlayabilmiş değilim.
0,254$ -> 1,14$ oldu ise
9,81165milyar$ da -> 44,03654Milyar$ olmalı.
Ama toplam değer 40 milyar$ dün için.

4milyar$ az para mı? Piyasadan 400bin yada 450bin BTC çekecek kadar çok bir para.
nefel bunu beğendi.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 15.02.2018, 21:24
 
Üyelik tarihi: 12.12.2017
Mesajlar: 17
Konular: 3
Adı geçen: 2 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Ripple Nedir? İnceleme

malesef biz az çokla seviinirken çok deli paralar birilerini cebine giriyor ...
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 15.02.2018, 21:56
Oquzalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
#Amiralbutthe
 
Üyelik tarihi: 14.12.2017
Mesajlar: 7
Konular: 1
Adı geçen: 0 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
Standart Cevap: Ripple Nedir? İnceleme

Alıntı:
nefel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
malesef biz az çokla seviinirken çok deli paralar birilerini cebine giriyor ...
bırak şimdi aldın 0.78 den ripple ı bilmiyorum sanma :P
husta5 ve nefel bunu beğendiler.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla
Şu an bu konuyu okuyan kişi sayısı: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Saati: 17:31. Zaman dilimi GMT +3 olarak ayarlanmıştır.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan BTCfrm.com Bitcoin ve alt coinler Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. BTCfrm.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler BURADAN iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Btcfrm.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.